Son Haberler
- Kocagöz, asfalt çalışmalarını yerinde inceledi
- Kepez’de öncelik personel güvenliği
- Kepez’de Drag Şampiyonası heyecanı başlıyor
- Kepez, Büyükşehir ile yağmur suyu sorununu çözüyor
- Kepez Belediyesi’nden 35 branşta ücretsiz kurs
- Başkan Kocagöz’den, duyarlı personele ödül
- Kepez Belediyesi personelinden örnek davranış
- Kepez Emek Mahallesi’ni de dönüştürüyor
- Geleceğin şampiyonları Kepez’de yetişiyor
- Kepezli çocuklar Başkan Kocagöz’le mutlu
Kanala ikinci güzelleştirme
13 Haziran 2012, Çarşamba - 18:50Kepez Belediyesi, Devlet Su İşleri (DSİ) kanalının çevresini güzelleştirme ve güvenli hale getirme projesinin ikinci etabının yapımını, Kütükçü Köprüsü ile Varsak Köprüsü arasındaki 3 km uzunluğundaki bölümünde başlattı.
Kepez Belediyesi, çevre düzenlemesi çalışmasıyla ilçenin batısındaki Santral Mahallesi ile doğusundaki Şelale mahalleleri arasında bulunan DSİ su kanalının etrafını güzelleştirmeye devam ediyor.
İlgisizlikten ve bakımsızlıktan görüntü kirliliğinin yaşandığı ve güvenlik sorununun olduğu kanalın çevresini düzenleme çalışmasının birinci etabı, Genpa Kavşağı ile Kütükçü Köprüsü arasındaki 3,5 kilometrelik bölümünde tamamlanmıştı.
Bölgede oturanların beğenisini kazanan çalışmanın ikinci etabı ise ihale sürecinin bitmesi ve yer teslimi sözleşmesinin imzalanmasından sonra kanalın Kütükçü Köprüsü ile Varsak Köprüsü arasındaki 3 kilometrelik bölümünde başladı.
Kanala güvenlik ayarı
Park ve Bahçeler Müdürlüğü koordinatörlüğünde yapılan çevre düzenlemesi kapsamında ilk olarak, kanalın etrafında görüntü kirliliği oluşturan otlar temizlendi. Daha sonra kanalın her iki tarafına doğal taş görünümlü duvar örülmesine geçildi. Bu çalışmanın tamamlanmasından sonra kanalın 3 kilometrelik bölümü çit ile çevrilecek. Duvar ve çit örülmesi güvenlik tedbirleriyle kanala hem araçların hem de yayaların düşme tehlikesinin önüne geçilmesi amaçlanıyor.
Neler yapılacak
Proje kapsamında kanalın üzerinde görüntü kirliliğine neden olan demir köprüler kaldırılarak, yerlerine daha modern ve estetiği olan ahşap köprüler konulacak. Yine kanalın çevresinde yeşillendirme çalışması, mevcut parkların tadilatı yapılacak ve oturma alanları oluşturulacak. Kaldırım çalışmasının da yapılacağı kanalın çevresi geceleri de ışıklandırılacak. Projenin dört ayda bitirilmesi planlanıyor.
Atıl alanı canlandırıyoruz
Yapımı tamamlanan kanalın birinci bölümünün, bölgeye estetik bir güzellik ve sosyal hareketlilik kazandırdığını işaret eden Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, atıl bir halde duran kanalın ikinci bölümünü de çevre düzenlemesi çalışmasıyla kentin yaşamına kazandıracaklarını söyledi. Çöp ve otlar nedeni ile kötü bir görüntünün olduğu kanalın çevresini güzelleştirerek, Kepeze güzel bir gerdanlık kazandırdıklarına işaret eden Tütüncü, çevre düzenlemesi çalışmasıyla zaman zaman üzücü kazaların yaşandığı kanalın çevresini, güvenli hale getirmeyi amaçladıklarını belirtti.
Başkan Hakan Tütüncü, düzenleme ile kanalın çevresindeki Kütükçü, Yeni Emek, Kuzeyyaka ve Fevzi Çakmak mahallelerinde yaşayanların sosyal donatı alanı ihtiyacını da karşılayacaklarını sözlerine ekledi.