Son Haberler
- Kepez, Büyükşehir ile yağmur suyu sorununu çözüyor
- Kepez Belediyesi’nden 35 branşta ücretsiz kurs
- Başkan Kocagöz’den, duyarlı personele ödül
- Kepez Belediyesi personelinden örnek davranış
- Kepez Emek Mahallesi’ni de dönüştürüyor
- Geleceğin şampiyonları Kepez’de yetişiyor
- Kepezli çocuklar Başkan Kocagöz’le mutlu
- Kıbrıs Anı Evi’nin kapıları ziyaretçilere açıldı
- Süper kızların KKTC provası
- Kepez’de icraat zamanı
Kepezden engellilere tiyatro festivali
12 Mayıs 2012, Cumartesi - 20:40Kepez Belediyesi, Antalya Kepez İşitme Engelliler İlköğretim Okulunun desteği ile 1. Ulusal İşitme Engelliler Tiyatro Festivali düzenliyor.
Kepezde, ulaşım, eğitim, kaldırım engelleri kaldırılan bedensel ve zihinsel engelli vatandaşların, sanatsal faaliyetleri yapamama engeli de ortadan kaldırılıyor, Engeller, sevgiyle ve paylaşmakla kalkar, ilkesiyle hareket eden Kepez Belediyesi, işitme engelli öğrencileri, tiyatro sahnesi ile buluşturuyor. Türkiyede işitme engelli öğrencilere yönelik ilk tiyatro festivali Kepezde yapılıyor.
Festivale 4 okuldan 80 öğrenci katılıyor
Tiyatro festivali, Kepez Belediyesi ve Antalya İşitme Engelliler İlköğretim Okulu işbirliği ile organize ediliyor. 1.Ulusal İşitme Engelliler Tiyatro Festivalinin açılışı ise Erdem Bayazıt Kültür Merkezi (EBKM)nde 14 Mayıs Pazartesi günü saat 14.00 de yapılacak.
Festivale, Antalya Kepez İşitme Engelliler İlköğretim Okulu, Bursa Duyum İşitme Engelliler İlköğretim Okulu, Eskişehir Ahmet Yesevi İşitme Engelliler İlköğretim Okulu ve İstanbul Yeditepe Özel Eğitim İstanbul Eğitim Meslek Lisesi`nden 80 öğrenci katılıyor.
İlk oyun Şımarık İspanyol Balığı
Festivalin perdesi, Bursa İşitme Engelliler İlköğretim Okulunun, EBKM sahnesinde saat 14.00 de icra edeceği Şımarık İspanyol Balığı oyunu ile açılacak.
Eskişehir Ahmet Yesevi İşitme Engelliler İlköğretim Okulu 15 Mayısta, İstanbul Yeditepe Özel Meslek Lisesi 16 Mayısta, Antalya Kepez İşitme Engelliler İlköğretim Okulu ise 17 Mayısta EBKM sahnesinde saat 14.00de tiyatro gösterilerini sunacak.
Engellilerin hayatını kolaylaştırıyoruz
Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, engelli vatandaşların, normal insanlar gibi sosyal, kültürel ve sanatsal faaliyetleri engelsiz bir şekilde yapabilmeleri amacıyla tiyatro festivalini düzenlediklerini söyledi. Kepezi, engelsiz bir şehir haline getirmek arzusunda olduklarını belirten Tütüncü: Engelliler için önemli avantajların var olduğu belediyecilik noktasında, onların hayatını kolaylaştırmaya yönelik adımların atıldığı, sosyal hizmetlerin üretildiği bir belediye olmak istiyoruz. Engellilere kucak açan, engellileri buluşturan, engellilerle toplumun kaynaşmasını sağlayan bir belediyecilik anlayışını yerleştirmeye çalışıyoruz. ifadesini kullandı.
Engelsiz Kepez
Kepez Belediyesi, bedensel ve zihinsel engellilerin yaşamlarındaki zorluklara dikkat çekmek amacı ile 50si engelli, 100 öğrenciyi 5 günlük bir kampta bir araya getirdiği Engeliniz Engelimizdir, projesini gerçekleştirmişti.
Kepezde yaşayan bedensel engelli vatandaşların ulaşım ihtiyacını karşılamak amacıyla da asansörlü bir minibüsle, ücretsiz engelli hizmet aracı servisi uygulaması başlatılmıştı.
Yine Kepez Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliği ile 28 özel eğitim sınıfındaki zihinsel engelli öğrencilere, 4 ders kitabından oluşan 400 adet kitap seti hediye edilmişti.
Fiziki alanda engellerin kaldırılmasına önem veren Kepez Belediyesi, görme engelli vatandaşların yürürken yollarını takip edebilmeleri amacıyla da kaldırımlara kabartma takip taşları döşüyor.