Son Haberler
- Kepez, Büyükşehir ile yağmur suyu sorununu çözüyor
- Kepez Belediyesi’nden 35 branşta ücretsiz kurs
- Başkan Kocagöz’den, duyarlı personele ödül
- Kepez Belediyesi personelinden örnek davranış
- Kepez Emek Mahallesi’ni de dönüştürüyor
- Geleceğin şampiyonları Kepez’de yetişiyor
- Kepezli çocuklar Başkan Kocagöz’le mutlu
- Kıbrıs Anı Evi’nin kapıları ziyaretçilere açıldı
- Süper kızların KKTC provası
- Kepez’de icraat zamanı
Tütüncüden edebi konuşma
2 Mayıs 2012, Çarşamba - 06:31Başkan Hakan Tütüncü, toplumun her kesiminden kişilerin bulunduğu Gönül Dostları Grubunun toplantısında edebiyat ve sanat konulu bir konuşma yaptı.
Gönül Dostları Grubunun, kamuoyunda tanınan kişileri davet ettiği ve 15 günde bir gerçekleştirdiği toplantıların bu haftaki konuğu Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü oldu.
Grubun dönem başkanı Muharrem Yellicenin organize ettiği ve Adonis Otelde düzenlenen yemekli toplantıda Tütüncü, aralarında iş adamlarının, avukatların, öğretmenlerin ve sanatçıların bulunduğu konuklara, edebiyatı ve sanatı anlattı.
Başkan Tütüncü, Divan Edebiyatından, Osmanlı Padişahlarından ve Mimar Sinandan alıntılar yaparak, tarih ve Türk medeniyeti perspektifinde edebiyat ve sanatla ilgili düşüncelerini dile getirdi.
Edebiyat Doğudan yükseldi
Toplantı için özel bir çalışma yapmadığını belirterek konuşmasına başlayan Tütüncü, Çünkü Edebiyat ve sanat dipsiz bir kuyudur. Kutadgu Biligden başlayabiliriz. Divan Edebiyatından söz edebiliriz. Biri der ki, Yunus Emreyi anlatalım, Diğeri Pir Sultandan bahsedelim, der. ifadesini kullandı.
Işık hep doğudan yükselir. sözünü anımsatan Tütüncü, konuşmasında şunları kaydetti: Dünyaya ışık hep doğudan yükselmiş; modernleşme hareketleri de hep doğudan batıya doğru olmuştur. Afganistanda kurulan Çağatay Hanlığı döneminde, Sultan Hüseyin Baykara ile Ali Şîr Nevâî edebiyat sohbetleri yapardı. Gerçekten medeniyetin merkezi hep Doğu olmuştur.
Mimar Sinanın, mimarlığa ve sanata derinlik kazandırarak, eserlerini inşa ettiğine değinen Başkan Hakan Tütüncü, Osmanlı Padişahı 3.Selimin, çok iyi bir Klasik Türk Müziği üstadı olduğunu hatırlattı.
Padişahların hepsi şairdi
3. Selimin, kendi adına 11 tane makamının bulunduğunu, en önemli makamının ise Sûzidilârâ olduğunu ifade eden Tütüncü, Fatih Sultan Mehmetin, İstanbulu fetih ettikten sonra yayınladığı ilk fermanın da bir şehrin duvarları kültürle, sanatla örülür, olduğuna dikkat çekti. Başkan Hakan Tütüncü, bütün Osmanlı Padişahlarının şair olduğunu anımsatarak, Hepsinin divanları vardı. Sarayda bir kadın herhangi bir enstrümanı çalamıyorsa, şarkı söylemiyorsa ona kadın gözüyle bakılmazdı. Şiir söyleyemeyen bir adamı da mahalle kahvelerine almazlardı. Tavla oynayacaksanız her zarı attığınızda beyit okumanız gerekiyor.
Divan Edebiyatını neden çok seviyor
Şeyh Galip ve Fuzulinin beyitlerini önce Farsça sonra günümüz Türkçesi ile okuyarak konuşmasına devam eden Tütüncü, şunları söyledi: Hilleli Mehmet Fuzuli, İran Azerilerindendir ama Türktür. Edebi eserlerini Fars dili ile yazar. Saray edebiyatı da Fars diliyle harmanlanmıştır. O dönemde Fuzulinin çağdaşı William Shakespeare, vardır. Shakespeare eserlerini, 80 bin kelime ile yazarken, Hilleli Mehmet Fuzuli yaklaşık 300 bin kelime ile eserlerini oluşturuyordu. Günümüz toplumumuzda en kültürlü kişinin 150 kelime ile konuştuğunu hesap edersek, ne kadar engin bir medeniyet mazisine, muhteşem bir tarihe sahip olduğumuzu görürüz.
Başkan Tütüncü, Divan Edebiyatını neden çok sevdiğini de şöyle açıkladı: Divan Edebiyatında öyle beyitler var ki o beyitleri okuduğunuz zaman o beyitlerin üzerine iki tane 500 sayfalık kitap yazabilirsiniz. Tütüncü, bu tezini de Fuzulinin Su Kasidesinden bir beyit okuyarak güçlendirdi.
Antalya Selçuklu şehridir
Konuşmasında Antalyanın, Selçuklu şehri olduğuna değinen Tütüncü, Osmanlıların Antalyayı yönetme şekli çok daha farklı oldu. Antalya, Osmanlıların değil ama Selçukluların çok önemli bir medeniyet merkeziydi. Selçuklu medeniyeti o kadar derin ki Büyük Selçukluların, Anadolu Selçuklularının çok daha büyük bir medeniyet birikimine sahip olduğunu ifade edebiliriz. Antalya şehrinin kimliği inşa edilirken üzerinde durulması gereken, Selçuklu medeniyetinin bu kente kazandırdığı eserlerdir. görüşünü dile getirdi.
Kepezi kültür ve sanatla buluşturuyoruz
Büyük bir medeniyetin çocuklarıyız. Sanatla irtibatımız devam ettiği sürece daha medeni bir toplum meydana getirebileceğimizi düşünüyorum. Yaptığımız en önemli işlerden bir tanesi de Kepezi, kültür ve sanatla buluşturmaktır. Toplumun en alt katmanlarına kadar kültür ve sanatı yerleştirmeyi, insanları kültürle ve sanatla buluşturabilmeyi amaçlıyoruz. diyen Tütüncü, konuşmasını Sezai Karakoç un Sürgün Ülkeden Başkentler Başkentine şiirinin tamamını okuyarak tamamladı.
Muharrem Yellice, Tütüncü`ye, Gönül Dostları grubunun simgesi olan nazar boncuğu taktı.simgesi
Gönül Dostları Grubu üyeleri de, bir belediye başkanının, edebiyat ve tarihten konuşmasına ilk kez tanık olduklarını ifade ettiler.