Son Haberler
- Kepez, Büyükşehir ile yağmur suyu sorununu çözüyor
- Kepez Belediyesi’nden 35 branşta ücretsiz kurs
- Başkan Kocagöz’den, duyarlı personele ödül
- Kepez Belediyesi personelinden örnek davranış
- Kepez Emek Mahallesi’ni de dönüştürüyor
- Geleceğin şampiyonları Kepez’de yetişiyor
- Kepezli çocuklar Başkan Kocagöz’le mutlu
- Kıbrıs Anı Evi’nin kapıları ziyaretçilere açıldı
- Süper kızların KKTC provası
- Kepez’de icraat zamanı
Kepez Yörük göçünü canlandırıyor
24 Nisan 2012, Salı - 19:37Kepez Belediyesi, Varsak bölgesinde bulunan Akkuyu ve Hacı Mestan sarnıçları arasında temsili olarak geleneksel Yörük göçünü canlandıracak.
Kepez Belediyesi, Yörük kültürünün yaşatılması ve geleceğe taşınması adına önemli bir projeyi daha gerçekleştiriyor. Yörük kültür parkı inşası, tarihi su sarnıçlarının çevre düzenlemesi çalışmasının ardından, Yörüklerin yaşamında önemli bir yeri olan göç kültürü de Kepezde hayat buluyor. Yörüklerin, İlkbaharın gelmesiyle birlikte deve, keçi, koyun sürüleriyle Toroslara yaptığı göç, Kepezde canlandırılacak.
Göç iki sarnıç arasında yapılacak
Kepez Belediyesi ve Antalya Yörükler Derneği işbirliği ile yapılacak göç canlandırması, Yörüklerin, yaylaklarına ve kışlıklarına göç ederken, su ihtiyaçlarını karşıladıkları iki sarnıcın arasında olacak. Temsili geleneksel Yörük göçü, Kepez Belediyesinin 1,5 km uzunluğunda göç yolu çalışması yaptığı Süleyman Demirel Bulvarındaki Akkuyu ve Hacı Mestan sarnıçları arasında, 28 Nisan Cumartesi günü saat 15.00de gerçekleştirilecek.
Düğünde var konser de
Yörük göçü, 100 adet koyun, 100 adet keçi, 6 adet deveden oluşan sürü ile birlikte Akkuyu Sarnıcının önünden başlayıp, aynı güzergâh üzerindeki Hacı Mestan Sarnıcında sona erecek. Eski Varsak Belediye binası karşısındaki Hacı Mestan Sarnıcının çevresinde kız evi, oğlan evi ve protokol olmak üzere 3 tane kıl çadır kurulacak. Daha sonra temsili olarak,Yörük kültürüne uygun şekilde kız isteme, kına ve düğün töreni yapılacak.
Halk Ozanı Kerimoğlu İsmailin, vereceği konser ile sona erecek olan Yörük göçünde, misafirlere gözleme ve ayran ikram edilecek.
Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Yörük kültürünün yaşatılması amacıyla bu etkinliği düzenlediklerini söyledi. Tütüncü, Cumartesi günü yapılacak olan Yörük şölenine bütün Antalyalıları davet etti.
Yörük kültür parkı ve sarnıçlar
Kepez Belediyesinin, Barış Mahallesinde kent merkezinin ve denizin kuşbakışı izlenebildiği 6 bin 400 metrekarelik alana inşa edilen Yörük kültür parkının birinci bölümü tamamlandı. Yörük kültürünün yaşatılacağı parkın hizmete girecek olan kısmında, Anadolu Selçuklu mimarisinden esinlenilerek inşa edilen, sosyal tesis ve iki adet atölye bulunuyor.
İlgisizlikten tahrip olan ilçedeki 9 adet sarnıca yönelik başlatılan çevre düzenlemesi çalışması ise devam ediyor.