Son Haberler
- Kepez Belediyesi personelinden örnek davranış
- Kepez Emek Mahallesi’ni de dönüştürüyor
- Geleceğin şampiyonları Kepez’de yetişiyor
- Kepezli çocuklar Başkan Kocagöz’le mutlu
- Kıbrıs Anı Evi’nin kapıları ziyaretçilere açıldı
- Süper kızların KKTC provası
- Kepez’de icraat zamanı
- Kırkpınar ve Dirmil pehlivanlarından Başkan Kocagöz’e ziyaret
- Kepez’de dönüşüm başladı
- Kepezli güreşçiler madalyaları topladı
Antalya şehit temalı parkına kavuştu
17 Mart 2012, Cumartesi - 20:25Kepez Belediyesinin, şehit ve kahramanlık temalı bir proje ile yenilediği Şehitler Parkı, Çanakkale Deniz Zaferinin 97. yıldönümünde hizmete açıldı.
Mehmetçiğin kahramanlıklarının ve Türk milletinin bağımsızlık mücadelelerinin rölyef ve heykel çalışmalarıyla anlatıldığı park, Antalyanın ilk şehit temalı parkı oldu.
Sakarya Bulvarı Yeni Mahalledeki 38 dönüm alandan oluşan parkın açılış törenine,
Ak Parti Antalya Milletvekilleri Gökçen Erdoğan Enç, Hüseyin Samani, Menderes Türel, Kepez Kaymakamı Mehmet Ali Özyiğit, Döşemealtı Kaymakamı Mehmet Baygül, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Ak Parti İl Başkanı Mustafa Köse, Şehit ve Gazi Aileleri Derneği Başkanı Dr Cengiz Nizam, şehit aileleri, gaziler, meclis üyeleri, mahalle muhtarları, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, iş adamları ve vatandaşlar katıldı.
Park kahraman şehitlere adandı
Antalya Mehteran Ekibinin gösterisiyle başlayan törende bir konuşma yapan Başkan Tütüncü, 1 yıl önce yenileme çalışması başlattıkları ve daha önceki dönemde yapılan parkın, 1970 model peyzaj mimarisiyle etrafının ihata edildiğini, sosyal hayattan koparıldığını, bu görünümüyle de şehrin ortasında karanlık bir nokta haline geldiğini söyledi.
İsmi Şehitler Parkı olan ve şehrin merkezinde bulunan bu alanı, temalı proje ile halka kazandırmayı amaçladıklarını belirten Tütüncü, Bu parkı şehitlerimizin adıyla özdeşleşecek bir park haline getirme arzusu içerisinde olduk. Temalı proje ile parkta güzel bir hikâyeyi resmetmeye gayret ettik. Bu hikâye, Osmanlı Devletinin kuruluşundan Milli Mücadele günlerine kadar geçen süreci kapsıyordu. Ağırlıklı olarak odaklanan nokta ise Kurtuluş Savaşı ve 1. Dünya Savaşındaki cephelerde yaşanan kahramanlık hikâyeleriydi. diye konuştu.
Parkta şehitlik ve kahramanlık hikayesi anlatılıyor
Parkın içerisinde Şehit ailelerine yakışmayan Antalya Şehit ve Gazi Aileleri Derneği binasını da modern bir hale getirdiklerini anlatan Tütüncü, parkın kuzeyindeki Alanyalılar Camiinin bahçesini de aradaki duvarı kaldırarak, Şehitler Parkı ile bütünleştirdiklerini belirtti.
Başkan Hakan Tütüncü, konuşmasını şöyle sürdürdü: Heykel, rölyef gibi sanatsal çalışmalarla, kahramanlık mücadelemizin tarihi süreci içerisindeki birçok evreyi resmedebilme ve parkı gezenlere anlatabilme imkânını yakalamış olduk. Çanakkale Şehitliklerinde görülen rölyeflerin, heykellerin burada küçük minyatürünü yaparak, şehitlik kavramını toplumun içerisine dâhil etmenin, şehitliğe götüren duyguyu, ruhu, insanlarımıza anlatmanın hesabı içerisinde olduk. Şehitlerimize adanmış, sanatsal eserlerle donatılmış Antalyadaki ilk parkı, halkımıza kazandırabilmenin mutluluğunu yaşıyoruz.
Şehitlik duygusunu hayatın içerisine dahil ettik
Tütüncü, Şehitler Parkını yenilemelerindeki amacı da şu şekilde özetledi: Canlarından ve kanlarından vazgeçme uğruna, bu toprakları ilelebet Müslüman Türk yurdu yapma konusundaki o şehitlik duygusunu, hayatın içerisine çekmeliydik. Bu parkı yaparken bu duygu bize rehberlik etti.
Başkan Tütüncü, konuşmasını, 97. yıldönümünde Çanakkale Şehitlerimiz başta olmak üzere, bu toprakların bize ebediyen yurt edinilmesini sağlayan, hayatlarından vazgeçen o ölümsüz kahramanları minnetle ve şükranla anıyorum. Ruhları şad, mekânları cennet olsun. sözleriyle tamamladı.
Tütüncünün yeni adetini sevdik
Kepez Kaymakamı Mehmet Ali Özyiğit de, yaptığı konuşmada, şunları söyledi: Başkanımız, eski köye yeni adet getirdi ama yeni âdeti çok sevdik. Bol ağaç ve bitki nedeniyle parkın içerisinde ne olduğu görülmüyordu. Çocuklar, duvarları aşıp parka giremiyordu. Vatandaş da çime basarsam kızan olur, döven olur, düşüncesiyle parktan uzak duruyordu. Park yaptık, çocuk giremiyor, vatandaş faydalanamıyor. O zaman park neden yapılır? Hakan Tütüncü, yeni düzenleme ile parkın etrafındaki duvarı kaldırarak, parkın insanlar için olduğunu ortaya koydu. Başkanımızın, benim insanım korur anlayışını da alkışlıyoruz
Antalyalılar Kepezi tercih ediyor
Kepezdeki değişimin, tüm Antalyalılar tarafından hissedildiğini dile getiren Ak Parti Antalya Milletvekili Hüseyin Samani de, Antalyalılar artık sosyal ihtiyaçlarını gerçekleştirmek için Kepezi tercih ediyor. Eskiden Antalyanın arka bahçesi olarak adlandırılan Kepez, bugün Başkan Tütüncünün hizmetleriyle cazibe merkezi oluyor. Şehitlerimiz, gazilerimiz için ne yapsak azdır. Ne ifade etsek azdır. Sadece sözde değil, bu park gibi kalıcı hizmetlerle şehitlerimizin hatırasını yâd etmemiz gerekiyor. ifadesini kullandı.
Şehit ailelerinden teşekkür
Konuşmaların ardından protokol ve diğer davetliler kurdeleyi keserek, Şehitler Parkını hizmete açtı. Başkan Tütüncü, milletvekillerine ve diğer protokole parkı gezdirdi. Park ve Bahçeler Müdürü Sebahat Adanır da, rölyef ve heykel çalışmalarıyla ilgili konukları bilgilendirdi.
Parkın açılış törenine katılan Ak Parti Antalya Milletvekilleri, Kaymakam Özyiğit ve Başkan Tütüncü ile birlikte, parkta bulunan Antalya Şehit ve Gazi Aileleri Derneğini ziyaret etti. Şehit aileleri ve gaziler, dernek binasını ve parkı Şehitlik kavramına yaraşır hale getirdiği için de Tütüncüye teşekkür ettiler.
Sarıkamış duvarı, Seyit Onbaşı duvarı, Sakarya Muharebesi duvarı, Büyük Taarruz duvarı rölyef çalışmalarının bulunduğu parkta, kadınların ve çocukların Kurtuluş Savaşındaki emeklerini, kahramanlıklarını, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)nin açılışını, İstiklal Marşını, Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunu anlatan, birlik ve beraberliği simgeleyen sanatsal çalışmalar da yer alıyor.
Parktaki temalı yolda, şehitlik kavramının anlatılacağı sanatsal objeler ile alandaki tepeciklerde Milli Mücadelede mermi taşıyan Anadolu kadını gibi figürler de bulunuyor. Şehitler Parkında, Antalyanın kahraman şehitleri de unutulmadı. Antalyalı şehitlerin isimleri, künye üzerine duvara yazılarak yaşatılıyor.
Parkta barış ve savaş meydanını anlatan havuzun, gökkuşağı figürü de bulunuyor.