Son Haberler
- Kepez Belediyesi personelinden örnek davranış
- Kepez Emek Mahallesi’ni de dönüştürüyor
- Geleceğin şampiyonları Kepez’de yetişiyor
- Kepezli çocuklar Başkan Kocagöz’le mutlu
- Kıbrıs Anı Evi’nin kapıları ziyaretçilere açıldı
- Süper kızların KKTC provası
- Kepez’de icraat zamanı
- Kırkpınar ve Dirmil pehlivanlarından Başkan Kocagöz’e ziyaret
- Kepez’de dönüşüm başladı
- Kepezli güreşçiler madalyaları topladı
Şehitler Parkına anlamlı açılış
10 Mart 2012, Cumartesi - 19:34Kepez Belediyesi, içerisindeki mobilyaları eskidiği ve halka hizmet veremez hale geldiği için Sakarya Bulvarındaki 38 dönümlük Şehitler Parkında yenileme çalışması başlatmıştı. Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü de, şehitlik ve kahramanlık temalarının işleneceği parkın projesinin tanıtımını, Çanakkale Deniz Zaferinin 96. yıldönümünde Antalya Şehit ve Gazi Aileleri Derneği binasında yapmıştı.
Sanatsal temalar Şehitler Parkında
Geçtiğimiz aylarda alt yapısı, peyzaj çalışmaları biten, mobilyaları yerleştirilen parkın, Mehmetçiğin kahramanlıklarının, Türk milletinin bağımsızlık mücadelelerinin anlatıldığı sanatsal eserlerinin yapımı da tamamlandı. Seramik ve Heykel Sanatçısı Mustafa Kemal Gençin başkanlığındaki 10 kişilik bir ekip tarafından yapılan heykel ve duvar rölyef çalışmaları parka yerleştirildi. Parkı gezenler, Çanakkale, Kurtuluş Savaşı ruhunu yeniden yaşıyor. Heykel ve rölyef çalışmalarında, Türk tarihindeki kahramanlıklar, vatan sevgisi, şehitlik teması, Kurtuluş Savaşı, Çanakkale Savaşı ve Türkiyenin kuruluşu sanatsal çalışmalarla anlatılıyor.
Torunlar şehit dedeleriyle gurur duyacak
Başkan Tütüncü, Şehitler Parkını, 18 Mart Şehitleri Anma ve Çanakkale Deniz Zaferinin 97. yılında Antalyaya armağan edeceklerini söyledi. Tütüncü, Mehter Takımının gösterisinin de yer alacağı 16 Mart Cuma günü saat 14.00 düzenleyecekleri açılış törenine Antalyalıları davet etti. Antalyanın ilk şehit temalı parkını, canlarını vatan ve bayrak için feda eden aziz şehitlere ithaf ettiklerinin altını çizen, Tütüncü, Şehitler Parkında, Çanakkale Zaferini, Sarıkamış dramını, Milli Mücadeleyi, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürkü, Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunu, vatan sevgisini, bağımsızlık mücadelesini, şehitlik kavramının kutsallığını çocuklara, gençlere anlatacağız. ifadesini kullandı.
Çanakkale, Sarıkamış, Kurtuluş Savaşı Kepezde
Sarıkamış duvarı, Seyit Onbaşı duvarı, Sakarya Muharebesi duvarı, Büyük Taarruz duvarı rölyef çalışmalarının bulunduğu parkta, kadınların ve çocukların Kurtuluş Savaşındaki emeklerini, kahramanlıklarını, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)nin açılışını, İstiklal Marşını, Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunu anlatan, birlik ve beraberliği simgeleyen sanatsal çalışmalar da yer alıyor. Parktaki temalı yolda, şehitlik kavramının anlatılacağı sanatsal objeler ile alandaki tepeciklerde Milli Mücadelede mermi taşıyan Anadolu kadını gibi figürler de bulunuyor.
Antalyanın kahraman şehitleri de unutulmadı
Şehitler Parkında, Antalyanın kahraman şehitleri de unutulmadı. Antalyalı şehitlerin isimleri, künye üzerine duvara yazılarak yaşatılıyor.
Parkta barış ve savaş meydanını anlatan havuzun, gökkuşağı figürünün, kafeteryanın, Antalya Şehit ve Gazi Ailelerine tahsis edilen hizmet binasının yapımı tamamlandı. Parkın hemen kuzeyinde yer alan camiyi sınırlayan duvarlar kaldırıldı. Cami bahçesi hem park alanıyla hem de yaya trafiğiyle bütünleştirildi. Caminin peyzaj alanları da tamamen yenilendi, kitapevi inşa edildi.
Suda savaş ve barış renkleri
Parkın, Sakarya Bulvarındaki girişine kuruluş, yükseliş ve yıkılış dönemini anlatan bir Osmanlı Kapısı inşa edildi. Yıkılış dönemi kapısından sonra başlayan temalı yolda ise Kurtuluş Savaşı sürecinde yaşananları anlatan sanatsal çalışmalar yer alıyor.
Temalı yolun solunda savaş meydanı, sağında ise barış meydanı bulunuyor. İki meydan 800 m2 büyüklüğündeki bir havuzla birbirine bağlanıyor.
Havuzun savaş meydanı tarafında sislenme, atlayan sular, aydınlatma efektleriyle savaşın hiddeti mizansen ediliyor. Gündüz saatlerinde siyah olan suyun rengi, gece ışık oyunlarıyla kabarıp köpürüyor ve kıpkırmızı kan rengine dönüyor. Barış meydanında ise, barışın dinginliği ve sakinliği suların ahenkli dans edişiyle; barışın rengi beyaz ve sevginin rengi ise pembe çiçeklerle anlatılıyor.
Park alanı içerisinde, Şehit ve Gazi Aileleri Derneği başta olmak üzere, dernek ve kuruluşların kullanımı için, açık hava sergi ve kermes alanları oluşturuldu.
Parktaki sanatsal objelere uygun bir sanatsal gece aydınlatması da yapıldı.