Son Haberler
- Kepez Belediyesi personelinden örnek davranış
- Kepez Emek Mahallesi’ni de dönüştürüyor
- Geleceğin şampiyonları Kepez’de yetişiyor
- Kepezli çocuklar Başkan Kocagöz’le mutlu
- Kıbrıs Anı Evi’nin kapıları ziyaretçilere açıldı
- Süper kızların KKTC provası
- Kepez’de icraat zamanı
- Kırkpınar ve Dirmil pehlivanlarından Başkan Kocagöz’e ziyaret
- Kepez’de dönüşüm başladı
- Kepezli güreşçiler madalyaları topladı
Kepez çocukları internet ve kitapla buluşturdu
25 Şubat 2012, Cumartesi - 08:07Kepez Belediyesinin, öğrencilerin kitap okuyabildiği, ders çalışabildiği, internete girebildiği Semt Kitaplığı ve Bilgi Evi uygulamasının ilki, Yeşiltepe Mahallesinde hizmete girdi.
Bir parkta bulunan küçük bir binada, bir tarafta önlerinde defterleri ve kitapları olan öğrencilerin bilgisayarda araştırma yaparak ödevlerini yaptığını; öbür yanda ise masa başındaki onlarca çocuğun kitap okuduğunu hayal edin. İşte bu hayal, Kepezde gerçek oldu. Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Semt Kitaplığı ve Bilgi Evi projesi ile çok sevdiği çocukları internetle ve kitapla buluşturdu. Tütüncü, böylece dört okulun bahçesine çadır tarzı spor salonu yapmasının ardından, örnek alınacak bir projeyi daha Antalyaya kazandırdı.
İlk uygulama Yeşiltepe Mahallesinde
İlköğretim okulu öğrencilerine, internet ve kitap hizmetinin verildiği projenin pilot uygulaması, Yeşiltepe Mahallesindeki İsmet İnönü Parkında hayata geçti. Parktaki geleneksel mimarideki bir binada hizmet veren Semt Kitaplığı ve Bilgi Evinde, dört bilgisayar ve 1400 adet kitap bulunuyor. Derslerinde çocuklara yardımcı olan bir görevlinin bulunduğu tesiste, öğrenciler internette araştırma yaparak ödevlerini yapabiliyor, kütüphaneden faydalanarak kitap okuyabiliyorlar. Çocuklar, üyelik sistemiyle de kütüphaneden yararlanabiliyorlar.
Kitap okuyorlar, ödev yapıyorlar
Başkan Hakan Tütüncü, Meclis Üyesi Ayşe Güliz Yılman ve Başkan Yardımcısı Mesut Kocagöz ile birlikte Semt Kitaplığı ve Bilgi Evini ziyaret etti. Bilgi evinin sorumlusundan burada verilen hizmetlerle ilgili bilgi alan Tütüncü, çocuklarla da sohbet etti.
Bölgedeki bazı çocukların bilgi teknolojisini kullanamadığını belirten Tütüncü, Evlerinde bilgisayar olan, olmayan çocuklarımız var. Birçok yavrumuz ödevini yapabilmek için internete ihtiyaç duyuyor. Bu eksikliği gidermek için, internet imkânının olduğu, çocuklara kitap okuma alışkanlığının kazandırılacağı mini bir kütüphanenin bulunduğu semt kitaplığı ve bilgi evi projesini başlattık. diye konuştu.
2013te sayısı artacak
Bilgi evlerinden sorumlu yöneticilerin çocuklara derslerinde yardımcı olduğuna değinen Başkan Tütüncü, Görevlinin, Onlar benim çocuklarım. mantığı ile çocukları sahiplenmesi belediyemiz adına mutluluk verici davranıştır. dedi.
Kepez Belediye Başkanı Tütüncü, 2013 yılından itibaren bu çalışmayı, diğer mahallelerde de yaygınlaştıracaklarını dile getirdi.
Çocuklara kitap sevgisi aşılanacak
Bilgi teknolojilerinin gelişmesiyle çocukların kütüphaneye gitmediğinden yakınan Tütüncü, şunları söyledi: Günümüzde çocukların kitap okumaması, kütüphaneye gitmemesi önemli bir problem. Semt kitaplığı ve bilgi evi, öğrencilerimizin hayatlarına geleneksel kültürümüzün en önemli yanını, kitabı ve kütüphaneyi önemli bir olgu olarak yerleştirebilme adına yaptığımız önemli bir çalışmadır. Küçük imkanlarla yapılan bu çalışma, fonksiyonel olarak önemli fayda sağlayan bir yatırımdır. Bu proje, sevgi, sıcaklık limanıdır. Bu tip çalışmalarla Kepezde daha güzel hayat şartlarını oluşturacağız.
Tütüncü, beraberindekilerle birlikte İsmet İnönü Parkını da gezdi.