Son Haberler
- Kepez Belediyesi personelinden örnek davranış
- Kepez Emek Mahallesi’ni de dönüştürüyor
- Geleceğin şampiyonları Kepez’de yetişiyor
- Kepezli çocuklar Başkan Kocagöz’le mutlu
- Kıbrıs Anı Evi’nin kapıları ziyaretçilere açıldı
- Süper kızların KKTC provası
- Kepez’de icraat zamanı
- Kırkpınar ve Dirmil pehlivanlarından Başkan Kocagöz’e ziyaret
- Kepez’de dönüşüm başladı
- Kepezli güreşçiler madalyaları topladı
Sevgililer Günü Gönül Sohbetlerinde
17 Şubat 2012, Cuma - 20:24Kepez Belediyesinin, 14 Şubat Sevgililer Günü haftasında düzenlediği Gönül Sohbetleri etkinliğine katılan yazarlar, şiir ve şarkılar eşliğinde aşkı ve sevgiyi anlattılar.
Kültürün, sanatın edebiyatın, müziğin, toplumsal değerlerin konuşulduğu Gönül Sohbetlerinin, Şubat ayı programında Aşka ve Sevgiye Dair konusu ele alındı.
Kent Ormanındaki Kanuni Sultan Süleyman Otağında, 14 Şubat Sevgililer Günü haftasında yapılan Gönül Sohbetlerine, konuşmacı olarak bir aşk hikâyesi etrafında gelişen olayların anlatıldığı Beyaz Salıncak kitabıyla adını duyuran Yazar Erkin Ayan ile yazdığı aşk şiirleriyle tanınan Özlem Şahin katıldı.
Notalar aşkı çaldı
Müzik Öğretmeni Zehra Özçelik (ud), Akdeniz Üniversitesi Devlet Konservatuarı Klasik Türk Müziği Öğretim Üyesi Nevra Köroğlu (Klasik kemence) ve Yener Demirel (kanun) de, Gelmez Giden Günler Geri, Allı Turnam Bizim Ele Varırsan gibi unutulmaz eserleri icra ederek, aşkın ve sevginin konuşulduğu geceye hüzün ektiler.
Tütüncü Fuzuli ile aşkı anlattı
Kültür etkinliğini Antalyaya kazandıran Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü de, Hilleli Mehmet Efendi nin Fuzulî mahlasıyla yazdığı Leyla ve Mecnun divanından beyitler okuyarak, aşk ve sevgi ile ilgili düşüncelerini dile getirdi. Kemalettin Kamudan da şiirler okuyan Tütüncü, aşk ve sevgi ile ilgili şunları söyledi: Sevginin dile vurulması, yazıya vurulması önemli değil. Önemli olan insanın içinde hangi çağlayanların aktığıdır. Sevgi ve aşkı birbirinin aynısı bir duygu gibi ele almamak lazım. Bana göre aşk, sevginin ifrata kaçmış noktasıdır. Aşkın içerisinde mantık yoktur. Âşık, bir manada da akli melekelerini yitirmiş demektir. Her şeyin özünde bir olana ulaşmak vardır. Âşıkların ulaşmak istedikleri en önemli noktada budur.
Allah kalbimize sevgi tomurcuğunu ekti
Şair ve Yazar Özlem Şahin de, Allahın, insanı yaratırken kalbine, sevgiyi küçücük bir tomurcuk olarak ektiğine inandığını belirtti ve şöyle devam etti: Kalbimizde küçük bir tomurcuk var. O yürek kocaman bir tarla. O küçücük tomurcuk biz doğarken yüreğimize ekiliyor. O tomurcuk yürekte, koca bir sevgi ormanına dönüşmeyi bekliyor. Kimi zaman, kimi yürekler tomurcuğu filizlendirip, o küçücük yüreğine koca bir evreni sığdırabiliyor. Bazı yürekler de ise sevgi tomurcuğu hiç filizlenmeden çürüyor.
Milyonlar sevgiyi arıyor
Yıllarca halkın içerisinde saha da çalıştığını, binlerce insanla sohbet ettiğini anımsatan Şahin, konuşmasında şunları kaydetti: Toplumun büyük bir çoğunluğunun bir arayış içerisinde olduğunu gördüm. Sevgiyi arıyorlar. Tutunabilecekleri bir dal arıyorlar. Ama nasıl arayacaklarını bilmiyorlar. Serseri bir mayın gibi, arayış içerisinde kendi yalnızlıklarında yok olup giden milyonları gördüm. Ama bu kişiler sevgi tomurcuğunu, yüreklerinde filizlendirebilirlerse kurtuluşa ereceklerini göremiyorlar. Bazılarına bakıyorum öyle Mecnunlar ki, Leylasını bulamamış. Öyle Şirinler var ki, Ferhatını arıyor. Kimi bakıyorum Mevlana, Şemsisinin peşinde koşuyor. Yüreklerdeki tomurcuk filizlenmeden, ne Mecnun yanı başındaki Leylayı ne Şirin, Ferhatını görebilir.
Sevgi Allahın bize verdiği en güzel şiirdir
Beyaz Salıncak kitabından pasajlar okuyarak, aşkı ve sevgiyi tarif eden Yazar Erkin Ayan da, konuşmasında şu görüşleri dile getirdi: Sevgi, hayatın her alanında olması gereken, yaşanması, yaşatılması gereken bir olgudur, değerdir. Sevgi, Allahın bize verdiği belki de en güzel şiirdir. Hayatımızda birçok şeyi çıkarabiliriz onların yerine bir takım olaylar ekleyebiliriz. Hayatımızdan sevgiyi çıkarabilir miyiz? Sevginin olmadığı bir dünya düşünebilir misiniz? Çıkardığınızda yerine ne koyacaksınız? Sevgi hem bu kadar küçük hem de bu kadar sonsuz bir kavramdır.
Aşkın ve sevginin demlendiği gece, Başkan Tütüncünün, Sezai Karakoçun, Sürgün Ülkeden Başkentler Başkentine şiirini okuması ve Nazende Sevgilim eserinin icra edilmesiyle sona erdi.
Etkinliğe, Kepez Belediye Meclis Üyeleri Ayşe Güliz Yılman ve Hasan Demir de katıldı.