Son Haberler
- Kepez Belediyesi personelinden örnek davranış
- Kepez Emek Mahallesi’ni de dönüştürüyor
- Geleceğin şampiyonları Kepez’de yetişiyor
- Kepezli çocuklar Başkan Kocagöz’le mutlu
- Kıbrıs Anı Evi’nin kapıları ziyaretçilere açıldı
- Süper kızların KKTC provası
- Kepez’de icraat zamanı
- Kırkpınar ve Dirmil pehlivanlarından Başkan Kocagöz’e ziyaret
- Kepez’de dönüşüm başladı
- Kepezli güreşçiler madalyaları topladı
Serikli Yörüklerden Tütüncüye teşekkür
16 Şubat 2012, Perşembe - 20:26Yörük kültürünü yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak için projeler üreten Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncüye bir teşekkür de Serik Yörükler Derneği Yönetiminden geldi.
Yaklaşık 9 ay önce kurulan Serik Yörükler Derneği Yönetimi, Başkan Hakan Tütüncüye teşekkür ziyaretinde bulundu. Serik Yörükler Dernek Başkanı Mustafa Kuş, Kepez Belediyesi tarafından Yörük kültürünü geleceğe taşıyacak bir takım projelerin tek tek hayata geçirildiğini gördüklerini ve bunun da kendilerini son derece onurlandırdığını söyledi.
Yörük parkı inşası başlatıldı
Başkan Hakan Tütüncü, Yörük-Türkmen kültürünün tarihimizde büyük bir geçmişe sahip olduğunu ve topluma yön verdiğini belirterek, bu kültürün gelecek nesillere aktarılmasının zorunluluğuna inandıklarını bildirdi. Bu doğrultuda bir takım projeler hazırladıklarını dile getiren Tütüncü, Barış Mahallesi nde kent merkezinin kuş bakışı izlenebildiği 6 bin 400 metrekarelik alanda yapımı devam eden Yörük Parkının, Nisan ayında tamamlanarak hizmete gireceğini söyledi. Tütüncü, parkta yerleşik hayat tarzına geçilmesinden sonra, yok olmaya yüz tutan yaylak-kışlak kültürünün yaşatılacağını ifade etti.
Bu kültürü Kepezde yaşatacağız
Kepez Belediyesi nin Yörük göç kültürü tarihinde önemli bir yeri olan 9 adet sarnıcın, çevre düzenlemesini en kısa zamanda yapacaklarını belirten Başkan Hakan Tütüncü Antalya nın tarihi kültür mirasının yaşatılması ve gelecek kuşakların suyun önemini bilmesi amacıyla, Yörük göç kültürünün son tanıkları olan sarnıçların korunmasına yönelik bir çalışma başlattıklarını belirtti. Başkan Tütüncü, yörüklerin sahilden yaylaya göç edişlerini yılda bir kez temsili olarak düzenleyecekleri etkinliklerle, bu kültürü Kepezde yaşatacaklarını bildirdi.
Serik Yörükler Dernek Başkanı Mustafa Kuş, Yörük kültürünün yaşatılması adına yaptığı çalışmalar ve projeler için Başkan Hakan Tütüncüye, Mustafa Kemal Atatürkün soyağacını gösteren bir tablo hediye ederek teşekkür etti.