Son Haberler
- Kepez Emek Mahallesi’ni de dönüştürüyor
- Geleceğin şampiyonları Kepez’de yetişiyor
- Kepezli çocuklar Başkan Kocagöz’le mutlu
- Kıbrıs Anı Evi’nin kapıları ziyaretçilere açıldı
- Süper kızların KKTC provası
- Kepez’de icraat zamanı
- Kırkpınar ve Dirmil pehlivanlarından Başkan Kocagöz’e ziyaret
- Kepez’de dönüşüm başladı
- Kepezli güreşçiler madalyaları topladı
- Başkan Kocagöz, “Kepez’i beraber yöneteceğiz”
Yörük Parkı Nisanda hizmete giriyor
15 Şubat 2012, Çarşamba - 18:52Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, yapımı devam eden Yörük Parkının, Nisan ayı içerisinde tamamlanacağını söyledi.
Başkan Hakan Tütüncü, Kepez Belediye Meclis Üyeleri Ayşe Güliz Yılman ve Hasan Demir ile birlikte, yapımı hızlı bir şekilde devam eden Yörük Parkta incelemelerde bulundu.
Park ve Bahçeler Müdürü Sebahat Adanır, Barış Mahallesinde kent merkezinin kuşbakışı görülebildiği 6 bin 400 metrekarelik alana inşa edilen parkın yapımıyla ilgili Tütüncüye bilgi verdi.
Başkan Tütüncü, ihale sürecinin tamamlanması, yer teslimi sözleşmesinin ardından inşasına başlanılan parkta, Yörük-Türkmen kültürünün yaşatılacağını söyledi. Kültürlerini geleceğe taşımaya yönelik yaptıkları çalışmalarla, Yörüklere sözde değil, özde sahip çıktıklarını belirten Tütüncü, Yörük-Türkmen kültürü, bu toprakların öz ana kültürüdür. Bu kültürü geleceğe taşımalıyız. Bu bakımdan bizden önceki dönemde tahsisi yapılan ama herhangi bir çalışma yapılmayan araziye, Yörük kültürünün yaşatılacağı güzel bir park yapıyoruz. dedi.
Kepez Belediye Başkanı Tütüncü, söz verdikleri tarihte yapımına başladıkları parkı, Nisan ayı içerisinde tamamlayarak, Antalya Yörükler Derneğinin kullanımına tahsis edeceklerini ifade etti.
Parkta neler var?
Kıl çadırı, kilim ve hasır gibi göçebe geleneklerinin sergileneceği parkta, bir tane sosyal tesis ile Yörük kültürüne has imalatların yapılacağı iki tane atölye yer alıyor. Antalya kent merkezinin kuş bakışı görülebildiği ve küçük bir vadinin içerisine yapılacak olan park alanında bulunan mağaralarda ise otantik oturma yerleri oluşturuluyor. Yine tüm alan akşamları aydınlatılıp, park güvenli bir hale getiriliyor. Bilindiği üzere, bir önceki dönemdeki belediye yönetimi tarafından parkın yapılacağı arazi, Antalya Yörükler Kültür Dayanışma ve Yardımlaşma Derneğine tahsis edilmiş, ancak parkın yapımına başlanılamamıştı.
Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü de, geçtiğimiz yıl düzenlenen Yörük Türkmen Şenliğinde, 3 yıldır yapılamayan Yörük Parkını inşa ederek, derneğe tahsis etme sözü vermişti.