Son Haberler
- Geleceğin şampiyonları Kepez’de yetişiyor
- Kepezli çocuklar Başkan Kocagöz’le mutlu
- Kıbrıs Anı Evi’nin kapıları ziyaretçilere açıldı
- Süper kızların KKTC provası
- Kepez’de icraat zamanı
- Kırkpınar ve Dirmil pehlivanlarından Başkan Kocagöz’e ziyaret
- Kepez’de dönüşüm başladı
- Kepezli güreşçiler madalyaları topladı
- Başkan Kocagöz, “Kepez’i beraber yöneteceğiz”
- Kepez’den Emek’in ilk parkına estetik dokunuş
Kepezden Kıbrıs Barış Harekâtı Parkı
31 Ocak 2012, Salı - 20:55Kepez Belediyesi, geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden Rauf Denktaşın ismiyle bütünleşen KKTCnin, bağımsızlığını ilan etmesine vesile olan 20 Temmuz 1974 Kıbrıs Barış Harekâtını, park çalışmasıyla yaşatacak.
Kepez Belediyesi, Çanakkale Savaşını, Sarıkamış faciasını, Milli Mücadeleyi anlattığı Şehitler Parkının ardından, ilçeye ikinci bir şehit temalı bir park daha kazandırıyor.
Kepezde, Türkiyenin, EOKAnın (Kıbrıs Rum Milli Mücadele Örgütü)nün, adayı, Yunanistana bağlamak istemesi üzerine 20 Temmuz 1974 gerçekleştirdiği Kıbrıs Barış Harekâtı temalı park yapılacak.
Projesi hazırlandı
Park çalışmasıyla, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)nin kurulmasını sağlayan, adaya barış getiren askeri müdahaledeki kahramanlıkların ve Kıbrıs şehitlerinin hatıralarının yaşatılması amaçlanıyor. Park ve Bahçeler Müdürlüğü, 20 Temmuz 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı adının verileceği parkın projesini hazırladı. Yukarıdan bakıldığında KKTC haritasının görüleceği parkta, şehitler anıtı da bulunacak.
Park bu yıl yapılacak
20 Temmuz 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı projesiyle ilgili bir açıklama yapan Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, geçtiğimiz günlerde yaşamını yitiren KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaşa Allahtan rahmet, Türk milletine de bağ sağlığı diledi.
Kıbrıs davasının Türkiye için önemine vurgu yapan Başkan Tütüncü, 20 Temmuz 1974de yapılan Kıbrıs Barış Harekâtının, Türk milletinin hafızasında silinmez bir yer edindiğine dikkat çekti.
Kıbrıs şehitlerinin hatıraları yaşatılacak
Park çalışmasıyla Kıbrıs Barış Harekâtının hatırasını yaşatmak istediklerini belirten Başkan Hakan Tütüncü, konuşmasında şunları kaydetti: Park çalışmasıyla Kıbrıs şehitlerimize ve Kıbrıs Barış Harekâtında gösterilen kahramanlığa vurgu yapalım arzusu içersindeyiz. Park ve Bahçeler Müdürlüğümüzün gayretli çalışmaları neticesinde, şu an itibariyle bir proje oluşturuldu. O projeyi uygulayacağımız uygun bir mekân bulmak suretiyle, 2012 yılı içerisinde 20 Temmuz 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı Parkını, Antalyaya kazandıracağız. Orada da bir sanatsal eserle birlikte Kıbrıs Şehitlerimizi ve onların aziz hatırlarını yaşatmış olacağız.