• facebook
  • twitter
-A | A+

Eski köylere dört dörtlük eser

Haber Tarihi: 3 Ağustos 2017, Perşembe - 13:18
Kepez Belediyesi, Gaziler Mahallesi’ne, her kesimin eğitim, sağlık, spor ile kültür, sanat ve sosyal etkinlik ihtiyacına cevap verecek sosyal yaşam merkezi inşa ediyor.

Kepez Belediyesi, Bütünşehir Yasası ile mahalle statüsü geçen köylerine semt spor sahası, muhtar evi, alt ve üst yapı yatırımlarından sonra önemli bir kalıcı eseri daha armağan ediyor.

Eski köylere, eğitim, sağlık, spor ve belediyecilik hizmetlerinin, kültür, sanat ve sosyal etkinliklerin bir arada olacağı sosyal yaşam merkezi inşa ediliyor. İlk sosyal yaşam merkezinin yapımına da Gaziler Mahallesi’nde başlandı.

Tütüncü, sosyal yaşam merkezinin şantiyesinde

Başkan Hakan Tütüncü, önümüzdeki günlerde resmi temel atma töreni yapılacak olan tesisin şantiyesinde incelemelerde bulundu. Yüklenici firmanın yetkililerinden ve Başkan Yardımcısı Sebahat Adanır’dar inşaatla ilgili bilgi alan Tütüncü, yaptığı açıklamada Bütünşehir Yasası ile mahalleye dönüşen eski köylerdeki sosyal hayatı dönüştürmeye yönelik çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Birçok hizmet vatandaşın ayağına götürülüyor

Bu çalışmalardan bir tanesinin sosyal yaşam merkezi olduğuna işaret eden Tütüncü, sözlerini şöyle sürdürdü:  “Bu tesis, sosyal, kültür, sanat ve eğitimde yapmış olduğu hizmetlerin tek noktada toplandığı bir merkez olacak. Sosyal yaşam merkezinde hanımlarımıza meslek kursları, çocuklarımıza etüt merkezi hizmeti verilecek. Yaşam merkezinde, kütüphane, kültür ve sanat etkinliklerinin yapılabileceği çok amaçlı salon da olacak. Bu salon da Gaziler Mahallesi sakinlerimiz düğünlerini, mevlitlerini yapabilecekler. Belediye olarak sağlıkta yaptığımız çalışmaları bölgedeki hemşehrilerimize sunacağımız bu tesiste, aile hekimi de olacak.”

Kıraathane ve kır düğünü alanı

Binanın dışında da sosyal yaşam alanlarının olacağını aktaran Başkan Hakan Tütüncü, “Sosyal yaşam merkezinin bahçesinde futbol, basketbol ve voleybol sahaları,  yaşlıların günün içerisinde vakitlerini geçireceği güzel bir kıraathane ve kır düğünü alanı olacak. Sosyal yaşam merkezi, köyde yaşayan hemşehrilerimizin 7’den 70’e hepsinin şehirdeki hizmetlerle buluşmasını sağlayacak müstesna bir mekân olacak.” ifadesini kullandı.

“Eserleri zorlukları aşarak, yapıyoruz”

Sosyal yaşam merkezi gibi eserlerin çok kolay ortaya çıkmadığına dikkat çeken Tütüncü, açıklamasını şu sözlerle tamamladı: “Gaziler Sosyal Yaşam Merkezi’ni yaptığımız arazinin ciddi imar ve mülkiyet problemleri vardı. Bu problemleri çözdük. Planlamayı yaptık, finansını ayarladıktan sonra da ihalesi tamamladık. Şimdi inşası başlıyor. Yapmaya çalıştığımız işler, kendiliğinden oluveren kolay işler değil. Birçok zorluğu, güçlüğü aşarak bu eserleri yapıyoruz.  Diğer mahalleye dönüşen köylerimize de aynı çalışmayı yapacağız. Önümüzdeki günlerde temelini atacağımız bu eser, 2018 yılı içerisinde hizmete girecek.”

Maliyeti 2 milyon 500 bin TL

Gaziler Sosyal Yaşam Merkezi, 6 bin 200 dönümlük bir araziye inşa ediliyor. Tesisteki binanın kullanım alanı ise 700 m2 olacak. Yapım maliyeti yaklaşık 2 milyon 500 bin TL olan tesiste, meslek edindirme kursları, 5 hekimlik aile sağlığı merkezi, etüt merkezi ve bilgi evi olacak. 250 kişi kapasiteli çok amaçlı salonun olacağı tesiste, belediye hizmet noktası (vezne) da bulunacak. Sosyal yaşam merkezi binasının bahçesinde ise sentetik çim futbol sahası ile basketbol ve voleybol sahaları, kır düğünü alanı ve kıraathane olacak.
 
Sitemizin içeriklerini yakınlarınız ile paylaşabilirsiniz