• facebook
  • twitter
-A | A+

Kepez’den 15 Temmuz Müzesi

Haber Tarihi: 16 Temmuz 2017, Pazar - 11:45
Başkan Hakan Tütüncü, eski Dokuma Fabrikası içerisinde 15 Temmuz Görsel Sanatlar Müzesi kuracaklarını açıkladı.

Kepez Belediyesi, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Türkiye Gençlik Vakfı  (TÜGVA)  işbirliği ile 1. düzenlenen “15 Temmuz Ruhu” konulu resim yarışmasının sergisi ve ödül töreni, FETÖ hain darbe girişiminin 1. yıldönümünde Erdem Bayazıt Kültür Merkezi (EBKM)’nde yapıldı.

Fettullahçı Terör Örgütü (FETÖ)’nün yaptığı kanlı darbe girişimine karşı milletin gösterdiği tarihi direniş ruhunun anlatılmasının amaçlandığı ulusal resim yarışmasına 70’e yakın ilden, 600 eser katıldı. Kepez Belediyesinin, hain darbe girişimini unutturmamayı amaçladığı ve ortaokul, lise ve üniversite kategorilerinde düzenlediği yarışmada öğrenciler, kahramanlığı ve milli direnişi tuvale başarılı bir şekilde yansıttılar.

Dereceye giren eserler sergide

Eşi Dr Ayşe Tütüncü ile törene katılan Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, ilk olarak Kepez Kaymakamı Hamdullah Suphi Özgödek ile EBKM’nin fuayesinde, yarışmada ödül alan ve sergilemeye değer görülen resimlerden oluşan serginin açılışını gerçekleştirdi. Daha sonra ise kültür merkezinin sahnesindeki ödül törenine geçildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende,  Başkan Hakan Tütüncü’nün hazırladığı “FETÖ kumpas planlarının hedefindeki başkandım” adlı kısa film izlendi.

“15 Temmuz bağımsızlık destanıdır”

Filmin ardından kürsüye gelen Başkan Tütüncü,  “15 Temmuz’un sabahında bu topraklarda en büyük destanlardan birisi yazıldı. Şurası muhakkak ki, bu zafer tanklara karşı iman gücüyle yürüyen bir milletin yazmış olduğu en son bağımsızlık destanı olarak tarihe geçti. O akşam şunu gördük; tanklar o kadar da güçlü makineler değilmiş. Yeter ki, yürekler yürek olsun, adamlar adam olsun, insanlar insan olsun, yürekler millet sevgisiyle dolu olsun. 15 Temmuz akşamı, hain darbeye direnenlerde bunu gördük. Bizden gibi görünen hainlerin, FETÖ’cü aşağılık heriflerin o gece bize yaşattıklarını eminim ki 2000 yıllık Türk tarihi boyunca hiç kimse ama hiç kimse bize yaşatmamıştır.” diye konuştu.

“15 Temmuz ruhunun diri tutmak için çalışıyoruz”

15 Temmuz ruhunun diri ve taze tutulması gerektiğinin altını çizen Tütüncü, konuşmasının devamında şunları söyledi: “Eğer biz 15 Temmuz gecesini ve 15 Temmuz’a gelinen süreci unutursak işte o zaman geleceğimizden endişe duyarız. O sebepten dolayıdır ki, herkes kendi ortamında acaba 15 Temmuz ruhunu nasıl canlı tutabilirin onun hesabı ve kitabı içerisinde olmalıdır. Sorumluluk alanlarımız içerisinde de bu bilincin gelişmesine, sağlamlaşmasına katkı sağlamalıyız. 1 yıldır 15 Temmuz’u bir yerel yönetim mantığı içerisinde nasıl yaşatabiliriz, 15 Temmuz bilincini gelecek kuşaklara nasıl aktarabiliriz, hep bunların düşüncesinde olduk.  Bu amaçla 15 Temmuz ruhunun daha da sağlamlaşması için ulusal resim yarışması düzenledik.”

“Resimlerde Türkiye’nin 15 Temmuz bakışı vardı”

Başkan Hakan Tütüncü, yarışmaya ortaokul, lise ve üniversite kategorisinde yüzlerce öğrencinin katıldığını belirterek, şöyle devam etti: “Yarışma ile bu ülkenin gençlerine 15 Temmuz gecesini defalarca düşündürttük. Gençler,  15 Temmuz’un arkasındaki manayı kavramaya çalıştılar. Ne ile sanatla, resimle. Neticede ne oldu? Yaklaşık 600 eser… Hatay’dan Bursa’ya, Antalya’dan Aksaray’a, Konya’dan Artvin’e kadar Türkiye’nin dört bir tarafından kardeşlerimiz bu yarışmada başarılı olabilmek için eserlerini gönderdiler. Resimlerde, bütün Türkiye’nin fevkalade güzel bir bakışını gördük.”

Dokuma’ya 15 Temmuz Müzesi

Resim yarışması ile Türkiye’de ilk olacak bir projenin fikrinin doğduğuna işaret eden Tütüncü, projeyle ilgili şu açıklamayı yaptı: “eski Dokuma Fabrikası yerleşkesinde çok özel bir alan meydana getiriyoruz ve burası 15 Temmuz Görsel Sanatlar Müzesi olacak. Hayırlı- uğurlu olsun. Bu müze Türkiye’de bir ilk olacak. Bu resim yarışmasını tekrarlayacağız. Sadece öğrenciler değil, resim sanatıyla uğraşan diğer ressamları da ülkenin değerli ressamlarını da yarışmaya dahil edeceğiz. Her yarışmada elde ettiğimiz eserleri bu müzede sergileyeceğiz. Sadece resim ile de kalmayacağız Diğer güzel sanatlar alanında da 15 Temmuz’u nasıl anlatacağımızla ilgili yarışmalar düzenleyeceğiz. Kültür ve sanat, gelecek kuşaklarla iletişim kurmada çok önemli. Bu amaçla 15 Temmuz ruhunu kültür ve sanat ile geleceğe taşıyacağız. Dokuma görsel sanatlar noktasında bambaşka bir tesise kavuşacak. Bu tesisi 15 Temmuz ruhu ile taçlandıracağız. Bu önemli bir kültür yatırımı olacak. 15 Temmuz 2018’de Dokuma 15 Temmuz Görsel Sanatlar Müzesi’ni hizmete açacağız. “
Başkan Tütüncü, konuşmasının ardından Kaymakam Hamdullah Suphi Özgödek, Ak Parti İl Başkan Yardımcısı Mesut Topçu, Ak Parti Kepez İlçe Başkanı Yusuf İşeri, 15 Temmuz 2016 Demokrasi Derneği Başkanı Mustafa Çağatay Akbaş, TÜGVA Antalya İl Temsilcisi Levent Ortak ile yarışmada derece giren eserlerin sahiplerine ödüllerini verdi.
Tütüncü, yarışmanın jüri üyelerine teşekkür plaketi takdim etti.

Yarışmada ortaokul düzeyinde birinciye diz üstü bilgisayar, ikinciye fotoğraf makinesi, üçüncüye tablet bilgisayar, üç adette mansiyon ödülü olarak fotoğraf makinesi, lise düzeyinde birinciye 3 bin TL, ikinciye 2 bin TL, üçüncüye bin TL, 3 adet mansiyon olarak 500 TL, üniversite düzeyinde birinciye 5 bin TL, ikinciye 3 bin TL, üçüncüye 2 bin TL, ve 3 adet mansiyon olarak bin TL ödül verildi.

Yarışmada ödül alan isimler:  

Ortaokul kategorisi


1. Mehmet ÖGÜR (Ali Rıza Altındaş Ortaokulu, Antalya )
2. Nadiriye GÜLER (Seydiler Yatılı Bölge Okulu, Kastamonu)
3. Asude Naz BAŞBUĞ (Ayten Çağıran Ortaokulu Konyaaltı, Antalya )

MANSİYON: Gizem YILDIZ (Kasım Sacide Ener Ortaokulu, Adana )
MANSİYON: Betül GÜNEŞ ( Uluğbey Ortaokulu, İstanbul, Esenler)
MANSİYON: irem Bade USTA (İsabet Ortaokulu, Samsun)
 
Lise kategorisi

1. Kaan BAŞER (Aksaray Güzel Sanatlar Lisesi, Aksaray)
2. Merve GÜLER (Aksaray Güzel Sanatlar Lisesi, Aksaray)
3. Tayyip YILMAZ (Gaziantep Güzel Sanatlar Lisesi, Gaziantep)

MANSİYON: Şeymanur KILIÇ (Pendik Fatih Anadolu Lisesi, İstanbul)
MANSİYON: Zeki Samet SARITAŞ (Konya Çimento Güzel Sanatlar Lisesi, Konya)
MANSİYON: Ezgi GENÇ ( Gaziantep Ticaret Odası Güzel Sanatlar Lisesi, Gaziantep

JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ: Diyar SAPMAZ (Şırnak Güzel Sanatlar Lisesi, Şırnak)
JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ: Zekeriya DEMİRSAN (Metin Çiviler Anadolu Lisesi, Antalya )
 
Üniversite kategorisi

1. Rabia PARLAK (Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Eğitim Fakültesi)
2. Şehit Nur Ayyüce KARATAŞ (Pamukkale Üniversitesi Eğitim Fakültesi)
3. Ferhat ARAT (Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi)

MANSİYON: Uğur AVCI (Konya Selçuk Üniversitesi)
MANSİYON: Şeyma BAKIR ( Aksaray Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi)
MANSİYON: İlkem GÜNERİ (Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi)
  
Sitemizin içeriklerini yakınlarınız ile paylaşabilirsiniz