• facebook
  • twitter
-A | A+

​Kepez portakal çiçeği kokuyor

Haber Tarihi: 9 Nisan 2018, Pazartesi - 16:51
Kepez Belediyesi, Antalya’nın unutulmaya başlayan değeri portakalı sosyal yaşam gündemine taşıdı. Dokumapark’ta 50 ton narenciyenin kullanılarak birçok eserin yapıldığı ‘Portakal Çiçeği Günleri’ ziyaretçilere kapılarını araladı.
 
Kepez Belediyesi tarafından bu yıl ilki düzenlenen ‘Portakal Çiçeği Günleri’ ziyaretçilerine kapılarını açtı. Dokumapark’ta düzenlenen etkinliğin açılış konuşmasını yapan Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Antalya’nın portakalı ile meşhur olduğunu hatırlattı.
Portakal ağaçlarını unutmaya başladıkları kanaatine hasıl olduklarını belirten Kepez Belediye Başkanı Tütüncü, bahçelerin yerinde binaların yer almasının da bu sürecin tetikleyicisi olduğunu anlattı.
 
Tütüncü, “Unutulan portakalı hatırlattık”
 
Çocukluğunda Portakal Çiçeği Bulvarı yerine portakal ağacının kendisinin olduğunu belirten Kepez Belediye Başkanı Tütüncü, Altın Portakal adıyla yarım asırdan fazla film festivali yapıldığını da hatırlattı. Portakalı toplumun biraz merkezine almak istediklerini ifade eden Başkan Tütüncü, bu etkinliğin göreve geldiklerinde tartışmalı bir mülk olan Dokuma Fabrikası’nın alanında yaptıklarına da dikkat çekti. Burayı düzgün bir kent parkı haline getirmek için önlerine çıkan çok ciddi engelleri kaldırdıklarını belirten Başkan Tütüncü, “Bu güzel park 3 yıldır Antalyalılara hizmet eden güzel bir yaşam alanı oldu. Ne ucu, ne sonu olan bu Dokuma’da, her hafta sonu yeni bir buluşma düzenler hale geldik” diye konuştu. Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, açılış kurdelesini eşi Dr. Ayşe Tütüncü, meclis üyeleri ve muhtarlar ile birlikte kesti.
 
50 ton narenciye kullanıldı
 
Toplam 50 ton narenciye kullanılarak, portakal ve limon heykelleri, oyuncak vagonlu tren, nostaljik araç, Teddy Bear, Antalya’nın sembolü mimari eserlerden oluşan Saat Kulesi, Hadrian Kapısı, Yivli Minare ve 1071 metrekare büyüklüğünde Türk motifleri ile süslenen portakal halısı yapıldı .Dev halının her ayrıntısının görülebilmesi ve isteyenlerin hatıra fotoğrafı çekebilmesi için, halının iki tarafına da platform yapıldı. Portakal Çiçeği Günleri, 15 Nisan’a kadar açık kalacak. Konserler gibi çeşitli aktivitelerin yapılacağı etkinlik, alanının hemen yanı başında kurulan portakal bahçesi de, isteyenlerin içinde gezebileceği bir alan olarak tasarlandı.
 
 
Sitemizin içeriklerini yakınlarınız ile paylaşabilirsiniz