• facebook
  • twitter
-A | A+

Bakan Çavuşoğlu, Kepez’in tesisini açtı

Haber Tarihi: 26 Ocak 2018, Cuma - 18:37
Kepez Belediyesi Şefkat ve Huzurevi’nin açılışı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun katılımıyla gerçekleştirildi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, bana göre Türkiye’nin en başarılı belediye başkanlarından biridir” dedi.

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü’nün seçimlerde vaat ettiği 70 projeden biri olan Şefkat ve Huzurevi törenle açıldı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Başkan Tütüncü’yü, makamında ziyaret ettikten sonra tören alanına geçti.  Kütükçü Mahallesi Şelale Caddesi üzerindeki 2 bin 400 metrekarelik alan üzerine kurulan 50 odalı huzurevi’nin açılışına Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, AK Parti  Antalya Milletvekilleri  Atay Uslu, Mustafa Köse, Hüseyin Samani, Gökçen Özdoğan Enç,İbrahim Aydın, KKTC Beyarmudu Belediye Başkanı İlker Edip, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

Tütüncü, “Destekleriniz ile hizmete devam”

Kepez Belediyesi Şefkat ve Huzurevi ‘nin açılış konuşmasını yapan Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, konuşmasına desteklerinden dolayı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na teşekkür ederek başladı. Destekleri ile yeni eserler üretmeye ve  bu eserleri hemşehrilere armağan  etmeye devam edeceklerini belirten Başkan Tütüncü, “İlçemizin kökleşmiş yılların biriktirdiği sorunları çözerken, bir yandan da sosyal ve  kültürel belediyecilikte farklı örnek bir şehir meydana getirmek için adeta zamanla ve kendimizle yarışmaya devam ediyoruz. Pek çok köklü sorunu çözerken bunun yanında da örnek sosyal belediyecilik uygulamaları olan tesislerle, farkı bir belediyecilik anlayışını desteklerinizle yerleştirmiş olmanın mutluluğu içerisindeyiz” dedi.

“Farklı, kaliteli ve modern bir tesis”

Seçim vaadi olan Şefkat ve Huzurevi tesisini tamamlamanın mutluluğunu yaşadığını belirten Başkan Tütüncü, “52 yataklı olan tesisimiz Türkiye’deki benzerlerinden farklı  kaliteli ve modern bir tesis .. Burası sadece bir huzur evi değil. İsminden de anlaşılacağı gibi şefkat evi kısmında çok önemli çalışmalar yapılıyor. Huzurevi’nde devamlı kalanların haricinde 2  ayrı program uygulaması ile bu tesis farklı bir tesis oluyor. Burada anne ve babasına kendisi bakan hemşehrilerimiz için burası günlük ve gecelik bakımlarla bu anlamda yardımcı olacak bir tesis.   Sadece gündüzleri de konaklama imkanı sunan bir tesis. Yaşlılarımız içinde Yaşlı Koordinasyon Merkezi çatısı altında tazelenme eğitimleri ve seminerlerini de programlarını da vermeye başlayacağız. Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğimiz ile Huzurevi öğrencilerimizin sürekli ziyaret ettiği bir yer haline geldi. Yaşlılarımız sadece akranları ile değil, yeni nesillerle de buluşma imkanına sahip oluyor. Çok güzel çalışmaları hemşehrilerimize vermeye devam edeceğiz.” diye konuştu.

“Gece gündüz çalışacağız”

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü sözlerini şöyle sürdürdü; “Sayın Bakanım. Bugüne kadar ne zaman tıkandık isek yolumuzu açtınız. Allah sizden razı olsun. Bizde sizin bizlere yöneltmiş olduğunu güveni boşa çıkartmamak için hemşehrilerimizden aldığımız her biri oyu helal ettirebilmek için meclis üyelerimizle, bürokratlarımızla ilçe teşkilatımız ile gece gündüz durmadan, dinlenmeden çalıştık, çalışıyoruz ve çalışacağız. İktidarımızın destekleri ve sayın cumhurbaşkanımızın himmetleri ile hükümetinizin destekleri ile çok daha güzel hizmetleri oluşturduğumuz ve bunların açılış sevinçlerini de birlikte beraberce yaşayacağımız  nice güzel  günler diliyorum.”

Milletvekili Enç, “Antalya’nın parlayan yıldızı”

Antalya  Milletvekilleri adına konuşan Milletvekili Gökçen Özdoğan Enç’de konuşmasına Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü’ye hizmetlerinden dolayı teşekkür ederek başladı. ‘Antalya’nın parlayan yıldızı Kepez Belediyemiz’ diyerek sözlerine devam  eden Milletvekili Enç, “Belediyecilik  artık yol açmak, asfalt dökmek değil, sosyal yapılandırmaları da hayata geçirmektir. Dezavantajlı kesimde çok büyük hizmetler  verdik. 2002 yılında 1 milyar TL. olan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına ayrılan miktar 2017 yılı bütçesinde 50 milyar TL’ye çıktı. Bu yardımlar bizim vicdan sorumluluğumuz. Kepez çok hızlı gelişen ve büyüyen bir şehir. Kepezli hemşehrilerimiz belediyeye çok büyük destek. Sizler desteklemeseydiniz bu hizmetlerin yapılma şansı yoktu” dedi. Zeytin Dalı Harekatına da değinen Milletvekili Enç, dualarla ve destekle Mehmetçik’in yanında olduklarını belirterek, bu noktada Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na teşekkür etti. 

Vali Karaloğlu, “Devlet huzurevlerinde veremediğimiz hizmet”

Antalya Valisi Münir Karaloğlu’da son 15 yılda sağlık hizmetlerinde büyük kalite artışı olduğunu belirterek, ortama yaşam süresinin de uzadığını söyledi. Yaşlılarla ilgili tesislere daha çok ihtiyaç olduğunu belirten Vali Karaloğlu sözlerini şöyle sürdürdü;  “Şevkat ve Huzurevi ismini çok beğendim. Şevkat, olmadan, huzur olmaz. Burada kalan bu yaşlılarımızın mutlaka şefkatle muamele edileceğine inanıyoruz. Günübirlik ve hafta sonu imkanını bizim devlet huzurevlerinde veremediğimiz hizmet. Onun belediye imkanları ile veriliyor olması, Türkiye de huzurevleri noktasına yeni bir bakış yeni bir anlayış getirmiştir. Bu bakımdan Kepez Belediye Başkanımızı kutluyoruz.”

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, “Yaşlılarımıza ve çocuklarımıza sahip çıkacağız”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da anlamlı bir açılış töreninde bir araya gelindiğine dikkat çekti.   “Bir taraftan devlet, bir taraftan yerel yönetimler bir taraftan da sivil toplum örgütleri büyüklerimize sahip çıkacağız” diyerek sözlerine devam eden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Çocuklarımıza sahip çıkacağız. Engelli vatandaşlarımıza elbette sahip çıkacağız. 15 yıldır izlediğimiz sosyal politikalar dünyaca örnek gösteriliyor. Çünkü biz insanı yaşat ki, devlet yaşasın anlayışı ile Türkiye’ye hizmet ediyoruz. Devletimiz kimseyi çaresiz bırakmamak için her türlü tedbirleri alıyoruz.”

“Bana göre en başarılı belediye başkanı”

Huzurevinde ise huzurevin de, evde ise evde, herkesin yanında olmamamız gerekiyor. Bu millet her şeyin en iyisini hak ediyor. Belediyecilik anlamında da bu millet hizmetin en iyisini hak ediyor. Kepez’de Hakan kardeşim göreve geldiği günden bu yana belediyecilik nedir ? Bunu hepimize gösteriyor. Bana göre Türkiye’nin en başarılı belediye başkanlarından bir tanesi.. Kendisini çok sevdiğim için değil, hizmet etme kriterlerine göre söylüyorum. Yatırımsa yatırım. Yol mu? Her yerde.. Yol yapmak, kaldırım yapmak zaten yapılması gereken işler. İnsana dokunmak lazım. Hakan kardeşim belediyecilik hizmetlerinin en kaliteli şekilde Kepezli hemşehrilerimize sunuyor. Kepezli hemşehrilerimiz kendisinden çok memnun. Bizde memnunuz. “

“Çocukla çocuk bir başkan”

Açılış alanına gelirken büyük bir kent meydanı gördüğüne de değinen Bakan Çavuşoğlu, “İnşallah güzel olacak. Açılışı birlikte yapacağız” dedi. Çavuşoğlu sözlerini şöyle sürdürdü; “Sosyal medyadan takip ediyorum. Hakan başkan çocukla çocuk.. Çocuk fan gurubu var. Bir başka belediye var mı bilmiyorum. Bende üye olmak istedim sen büyüksün dediler beni almadılar.  Bir bakıyoruz, evlerde vatandaşı ziyaret ediyor, ihtiyacı olanları tespit ediyor. Engelli vatandaşımızın hizmetinde, doktoru, hemşiresini almış tedavilerini yaptırıyor. Ramazan daki hizmetlerini saymıyorum. Sporda da çok faal bir belediyecilik. Kepez’in vakıf, orman sorunları var. Hepsini bir bir ayıklıyor ve temizliyoruz. Kepez’in tüm sorunlarını aşağı yukarı çözdük. Tapu sorunlarını çözdük. Halkın arasında olursanız, halkın sorunlarını bilirsiniz.  Türkiye’de de çok çalışmalıyız. Hedeflerimizin başındayız. Türkiye’nin ve Türk milletinin çok daha güçlü olmasını izah etmek istiyorum.”
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun konuşmasının ardından kurdele kesimi ile Kepez Belediyesi Şevkat ve Huzurevi’nin açılışı gerçekleştirildi. Açılışın ardından Bakan Çavuşoğlu ve misafirler tesisi gezdi.

Türk mimarisinin izlerini taşıyor

Kepez Belediyesi Şefkat ve Huzurevi’nin yapımında İstanbul’daki tarihi Darülaceze mimarisinden esinlenildi.  Şevkat ve Huzurevi  modern ve klasik Türk mimarisi izleri de taşıyor. Çok katlı, sıkışık, bunaltıcı yapılar yerine, tek katlı, iç bahçesinde dinlenme yerleri, yürüyüş parkurları, pasif sporların yapılacağı alanlar ve sohbet kamelyalarının olduğu huzurlu bir mekan yaşlıları bekliyor. Yaşlıların huzurlu bir ortamda yaşamlarını idame ettirebilmeleri için tasarlanan  Şefkat ve Huzurevi’nde televizyon odaları, kütüphane, hobi atölyeleri, dinlenme mekanları, revir, hemşire odası, ibadethane, yemekhane, psikolog ve diyetisyen odaları, idari ofisler, çamaşırhane yer alıyor. 52 yatak kapasiteli huzurevi 60 yaş ve üzeri misafirleri ağırlayacak. Kendi işlerini yapabilecek ve yapamayacak durumdaki yaşlıları ağırlayacak huzurevi günübirlik ve aylık konaklama imkanı da sağlayacak.
 
 
Sitemizin içeriklerini yakınlarınız ile paylaşabilirsiniz