• facebook
  • twitter
-A | A+

​Kepez’den ulusalararası coşku

Haber Tarihi: 30 Ağustos 2017, Çarşamba - 13:02

Kepez Belediyesi Uluslararası bir organizasyona daha ev sahipliği yapıyor. 3. Uluslararası Folklor Festivali’nin 2. Gün programı Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirildi.
 
Kepez Belediyesi 3. Uluslararası Folklor Festivali’ne katılan 6’sı yabancı 12 halk dansları topluluğu, yenilenen Cumhuriyet Meydanı’na yüzlerce Antalyalıya keyifli bir gösteri düzenledi. Festival kapsamında Antalya’ya gelen Romanya, Yakutistan, İran, Azerbaycan, KKTC ve Pakistan dansçıları ile Burdur, Trabzon, Mersin, Balıkesir, Diyarbakır ve Ankara yörelerinin hak dansları ekipleri, hünerlerini sahneledi.
 
Yenilenen meydanda ilk gösteri
 
Büyükşehir Belediyesi’nin çevre düzenlemesi ve genişletme çalışması yaptığı Cumhuriyet Meydanı, 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamalarında gerçekleşecek resmi açılış öncesi ilk kez bu festival ile anıldı. Gösterilere ev sahipliği yapan Kepez Belediyesi Başkanı Hakan Tütüncü, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Ruhi Beşiktaş, Kepez Belediyesi meclis üyeleri Bahattin Bayraktar ve Kadir Zeybek ile belediye bürokratları, dansları izledi.
Yüzlerce Antalyalıyı bir araya getiren halk dansları gösterileri sırasında, seyirciler zaman zaman dansçılara eşlik etti. Kimi Antalyalı ise, sahne kenarında dans ederek konuk toplulukların coşkusunu arttırdı. Türkiye Halk Oyunları Federasyonu ile Adım Dans ve Sanat Merkezi işbirliği ile gerçekleştirilen festivalde coşku büyüktü.
 
Kültürel zenginlikleri harmanlıyoruz
 
Türkiye Cumhuriyeti topraklarının tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yaptığını hatırlatan Kepez Belediyesi Başkanı Tütüncü, Anadolu’nun doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine çok farklı zenginlikleri olduğunun altını çizdi. Bu festival aracılığıyla kültürel zenginliğimizi dünyanın farklı etniklerindeki zenginlikleriyle harmanladıklarını belirten Tütüncü, Antalyalılara böylesi bir güzellik yaşatmayı amaçladıklarını söyledi. Festivallerin ilk yıllarının zor geçtiğini belirten Tütüncü, “Şehirler kültür ve sanatla daha bir fazla güzelliğe kavuşuyorlar. Biz istedik ki ülkemizdeki vatanımızın dört bir yanındaki güzellikleri, dünyadaki farklı etnik kültürleri de zenginleştirip şehre bir festival ortamı içerisinde kültür mozaği sunalım. Bu tip etkinlilerin ilk yılları oldukça zordur. Emek emek, çaba sarf ederek bu festivali sizler için her yıl büyütüyoruz’’ dedi.
 
Dokuma Park’ta final gösteri
 
Rengarenk kostümleri, birbirinden güzel müzikleriyle de dikkat çeken festival konukları, son gösterilerini 30 Ağustos’ta ve saat 21.00’de Dokuma Kent Parkı’nda sunacak. Herkese açık ve ücretsiz olan bu gösterilerle Kepez Belediyesi, aynı zamanda konuk dansçılar ile birlikte 30 Ağustos Zafer Bayramı coşkusunu uluslararası bir arenada yaşatmış olacak. 
Sitemizin içeriklerini yakınlarınız ile paylaşabilirsiniz