• facebook
  • twitter
-A | A+

Kepez’in meydanlarına Osmanlı çeşmesi

Haber Tarihi: 8 Ağustos 2017, Salı - 11:06
Kepez Belediyesi, ecdadın su kültürünü yaşatmak amacıyla ilçenin 5 ayrı noktasına anıtsal niteliği olan Osmanlı dönemi meydan çeşmeleri yapıyor. İlk çeşmenin yapımına Park Orman’da başlandı.

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Osmanlı’nın meydan çeşmesi kültürünü ilçesine kazandırıyor. Mimariye ve estetiğe özel bir önem veren Başkan Hakan Tütüncü, ilçenin önemli noktalarına Osmanlı çeşmesi inşa ediyor.

Osmanlı Devleti’nde hayır sanatı olan ‘çeşme ruhunu’ yaşatmayı amaçlayan proje ile 5 ayrı noktaya 5 meydan çeşmesi, 1 tane de cadde çeşmesi yapılıyor.
İlk çeşmenin yapımına Park Orman’da başlandı.
Başkan Tütüncü de Isparta’daki Ulu Camii Çeşmesi’nin bir benzeri olan çeşmenin inşaatını inceledi. Yetkilerden bilgi alan Tütüncü,  çeşmelerin anıtsal niteliğe sahip, akıp geçen zaman içerisinde kıymetlenecek eserler olacağını söyledi.

Çeşmelerin anıtsal değeri olacak

Tütüncü, çeşme projesi ile Osmanlı’nın su kültürüne getirmiş olduğu mana değerini anlatmak istediklerini belirterek, şunları söyledi: “Kepez’in farklı noktalarına meydan çeşmelerini kazandırıyoruz. İlkinin yapımını Park Orman’da başlattık. Çeşmeler ile anıtsal değeri olan, üzerindeki taş işçiliği elle yapılan sanat eserleri olacak. Çeşmelerimiz, bakanların estetik zevkini de tatmin edecek. İnsanlar görsel sanat eserine baktıklarında nasıl insanlar mutlu oluyorlarsa çeşmelerimize bakınca da aynı mutluluğu yaşayacaklar.”

Çeşmelerden 100 yıl sonra su içilecek

Çeşmelerin, bulundukları yerin meydanını süsleyeceğini, insanlar için buluşma noktası olacağını aktaran Başkan Hakan Tütüncü, “Çeşmelerimiz, önünde hatıra fotoğrafının çekileceği güzel bir mekan haline gelecek. Kalıcı bir eser olarak çeşmelerimiz, belki yüz yıl sonra yine ayakta kalacak. Çeşmelerimiz 100 yıl sonra da insanlara su vermeye devam edecek.” ifadesini kullandı.

Ecdadın taş sanatı estetiği Kepez’de

Kepez’i, su kültürüyle zenginleştireceklerine işaret eden Tütüncü, “Kepez’i atalarımızın meydan çeşmeleriyle buluşturuyoruz. Meydan çeşmelerimizi belediyenin önüne, Dokuma Park’a, Çelebi Sultan Mehmed Camii’nin yanına ve Tek Sarnıç Kent Parkı’na inşa ediyoruz.  Tek Sarnıç’ta,  cadde çeşmesinin bir örneğini de yapacağız. 5’i meydan çeşmesi, 1 ‘i cadde çeşmesi olmak üzere 6 çeşme yapacağız. Atalarımızın taş sanatını, estetiğini Kepez’in caddelerinde ve meydanlarında herkese göstereceğiz. Böylelikle kente farklı bir mana değeri katmış olacağız.” diyerek açıklamasını tamamladı.    

Çeşmeler nerelere yapılacak?

Dokuma Park’a Emirgan Çeşmesi, belediye hizmet binası önüne Hacı Adil Bey Çeşmesi (Edirne), Park Orman’a Ulu Camii Çeşmesi (Isparta), Tek Sarnıç Kent Parkı’na Ulu Camii Çeşmesi (Bursa), Çelebi Sultan Mehmed Camii bahçesine Bosna Çeşmesi ve Tek Sarnıç Kent Parkı’na Emir Sultan Çeşmesi (cadde çeşmesi) yapılacak.
Belediye önüne kazandırılacak olan Hacı Ali Bey Çeşmesi’ne, Fuzuli’nin Su Kasidesi’nin bir mısrası da yazılacak.
 
Sitemizin içeriklerini yakınlarınız ile paylaşabilirsiniz