• facebook
  • twitter
-A | A+

Kepez’e jet hızında Sosyal Bilimler Lisesi

Haber Tarihi: 4 Ağustos 2017, Cuma - 15:10
Hayırsever işadamı Mustafa Yılmaz’ın, anne ve babasının ismini yaşatmak amacıyla Ahatlı Mahallesi’nde, Kepez Belediyesi’nin tahsis ettiği arsaya yapacağı 24 derslikli Neriman-Erol Yılmaz Sosyal Bilimler Lisesi’nin temeli törenle atıldı.

Kepez ilçesi, belediye ve hayırsever işbirliği ile Fen Bilimleri Lisesi’nden sonra ilk Sosyal Bilimler Lisesi’ne de kavuşuyor. Geçtiğimiz 22 Haziran’da Antalya Valiliği’nde yapım protokolü imzalanan okulun inşası başladı.

Kepez Belediyesinin, Ahatlı Mahallesi’nde meclis kararıyla tahsis ettiği  4 bin 029 m2’lik arsaya inşa edilecek olan 24 derslikli Neriman-Erol Yılmaz Sosyal Bilimler Lisesi için temel atma töreni düzenlendi.
Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü’nün ev sahipliğinde yapılan törene; CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak, CHP Antalya Milletvekili Devrim Kök, Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Ak Parti İl Başkanı Rıza Sümer, Antalya Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birliği Başkanı Adlıhan Dere, Antalya Ticaret Odası Başkanı Davut Çetin, Hayırsever İşadamı Mustafa Yılmaz ve ailesi, meclis üyeleri, muhtarlar, kamu kurumları ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Anne ve babasının ismini okulda yaşatıyor

Törenin açılış konuşmasını yapan hayırsever iş adamı Teknikeller Yapı Malzemeleri Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı  Mustafa Yılmaz, şunları söyledi: “Annemi kaybedeli bugün tam 56 gün oldu. Hem annemin ismini yaşatmak hem de bugün hayatta olan babamın ismine ömür katmak için her ikisinin ismini liseye vermeyi uygun gördüm. Lisenin yapımını, Hakan Başkan ile istişare ettim. Kendisi Antalya’da özellikle Kepez’de sosyal bilimler lisesine ihtiyaç olduğunu söyleyince hiç tereddüt etmeden tamamdır, başkanım liseyi yapmaya hazırım, dedim.

Okulu jet hızında bitirme sözü

Kendisi bürokratik işlemleri jet hızıyla yaparak bugüne geldik. Kendisine teşekkür ederim. Ben de jet hızıyla bu okulu bitirip devletimize teslim edeceğim. 2017-2018 eğitim ve öğretim yılında okulumuz hizmete açılmış olacak. İnşallah okulumuzda milletine, devletine vatanına, bayrağına bağlı gençlerimiz yetişecek. Biz onlarla iftihar edeceğiz. En önemlisi annem ve babamın ismi bu okulda hep yaşayacak.”

“Kepez’in Sosyal Bilimler Lisesi eksiğini tamamladık”

Daha sonra kürsüye gelen Başkan Hakan Tütüncü de lisenin, belediye-hayırsever işbirliği ile yapıldığının altını çizerek, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Hayırsever işadamımız Mustafa Yılmaz, bir okul yapmayı ve bunun Kepez’de olmasını arzu ettiğinde elimizdeki arsaların en güzellerinden bir tanesini bu iş için o hayra tahsis ettik. Temelini attığımız Sosyal Bilimler Lisesi, Milli Eğitim müfredatı içerisinde sayısal branşında Fen Liseleri neyse sözel branşta da Sosyal Bilimler Lisesi odur. Sosyal Bilimler Lisesi, nitelikli nesiller kazandırmak için ülkemizde oluşturulmuş, özel bir müfredatı takip eden, geleceğin aydınlık gençlerini yetiştirecek olan, ülkenin geleceğinde ciddi anlamda yeni ufuklara taşımaya dönük çok önemeli bir eğitim bir kurumudur. İlçemize iki tane fen lisesi yapılıyor. Ama sosyal bilimler lisemiz yoktu. Bu eksiği tamamlamış olmanın mutluluğunu yaşıyorum.”

Tütüncü, Yılmaz’ın anne sevgisini anlattı

Mustafa Yılmaz’a ve ailesine okul hayrından dolayı teşekkür eden Başkan Hakan Tütüncü, konuşmasını şu sözlerle tamamladı: “Hayatımda annesini kaybetmiş çok dostum, çok arkadaşım oldu. Hayatımda, annesine veda etmiş olmanın hüznünü, açısını yüreğinin derinliğinde Mustafa ağabey kadar büyük yaşayan hiçbir kimse görmemiştim. ‘Ana başta taç imiş, her derde ilaç imiş, Bir evlat pir olsa da anaya muhtaç imiş,’ aslında bir evladın pir olsa da anaya muhtaç olduğunu Mustafa Ağabey ile geçirdiğimiz 56 günlük süreçte çok yakınen şahit oldum.   Mustafa ağabeyimin, cenaze işlemleri tamamlandıktan sonra Başkanım, annem ve babamın ismini yaşatacağımız bir okul yapmalıyız, güzel bir okul olmalı, diye heyecanla cenazeden dönerken aynı arabanın içerisinde bana söylediği cümlelerini de hayatım boyunca hiç unutmayacağım. Ne mutlu ki Neriman anneye, Mustafa Ağabey gibi, onun ailesi gibi güzel evlatlardan oluşan aile kurmuş. Ömer amcama da Allah uzun ömürler versin.”

Daha sonra yapılan duanın ardından protokol üyeleri butonlara basarak 24 derslikli Neriman-Erol Yılmaz Sosyal Bilimler Lisesi’nin temeline ilk harcı döktüler.
24 derslikli Neriman-Erol Yılmaz Sosyal Bilimler Lisesi’nde spor salonu, konferans salonu ve laboratuarlar da olacak.
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Ahatlı Mahallesi’ne inşa edilen 32 derslikli Ahatlı Anadolu Lisesi de bu eğitim ve öğretim döneminde hizmete açılacak. 
Sitemizin içeriklerini yakınlarınız ile paylaşabilirsiniz