• facebook
  • twitter
-A | A+

“İlk hayalim mimar olmaktı”

Haber Tarihi: 18 Temmuz 2017, Salı - 12:53
Başkan Hakan Tütüncü, imam hatip öğrencisiyken ilk hayalinin mimarlık olduğunu ancak matematikle arasının iyi olmadığından bu hayalinden vazgeçerek, belediye başkanı ve hukukçu olmaya karar verdiğini söyledi.

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Türkiye’nin çeşitli illerindeki imam hatip liseleri (İHL)nde okuyan ve Kepez Mahmud Celaleddin Ökten Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin davetlisi olarak Antalya’ya gelen öğrencilerle bir söyleşi gerçekleştirdi.

Okulun konferans salonundaki söyleşide Başkan Tütüncü, tecrübelerini paylaştı ve öğrencilerin sorularını cevaplandırdı. “Sizin yürüdüğünüz yollardan 15-20 yıl önce yürümüş, sizinle aynı ortamları paylaşmış ama daha sonra imam hatip ortaokulu (İHO)’nun 3. sınıfından itibaren belediye başkanlığı hayali içerisinde olmuş bir ağabeyiniz olarak karşınızdayım.” diyerek konuşmasına başlayan Tütüncü, gençlerle sohbet etmeyi çok sevdiğini ancak gençlere nasihat çeken bir belediye başkanı olmadığının altını çizdi.

“En sevdiğim iş kalıcı eser yapmak”

 Söyleşiye ev sahipliği yapan Kepez Mahmud Celaleddin Ökten Anadolu İmam Hatip Lisesi’ni imece ile inşa ettiklerine dikkat çeken Tütüncü, “Bu okulu 4 yılın sonunda 23 milyon TL bir bedel ile tamamladık. Toplanır mı denilen paralar toplandı, yapılır mı denilen okul yapıldı. Rabbim, bize karşısına geçip mutluluk içerisinde bakmayı nasip etti. Belediye başkanlığımda sevdiğim en önemli iş kalıcı eserler yaparak yeni bir neslin gelişmesine, yeni bir geleceğin inşa edilmesine katkı da bulunmaktır.” İfadesini kullandı.  

Önce mimarlık, sonra başkanlık ve hukuk

Bir öğrencinin, bizim yaşlarımızda iken mesleki hedefiniz neydi, belediye başkanı olmayı düşünüyor muydunuz, sorusuna Başkan Hakan Tütüncü, şu cevabı verdi:  “Belediye Başkanı olmayı ortaokul 2. sınıfında aklıma geldi. Belediye başkanı olmayı o yıllarda zihnime yerleştirdim. Sizin yaşlarınızda iyi bir hukukçu olmayı çok istiyordum. İyi bir belediye başkanı olmak, siyasetle ilgilenmek, toplumsal meselelere ilgi duymak hususunda iyi hukuk tahsili yaparsam çok ileri geçeceğimi düşünüyordum. Öyle de oldu.  Çalıştım, Allah nasip etti ve İstanbul Hukuk Fakültesi’ni kazandım. Sizin yaşlarınızda iyi bir mimar olmayı da düşünüyordum.  Matematik ile aram iyi olmadığından dolayı böyle bir hayali kurulamayacağını düşündüğümden başka hayaller kurmak lazım, dedim. Belediye başkanı oldum.  Birçok mimari eser yapıyorum yaptığım eserlerin çoğunun projelerini kendim hazırlıyorum. Projelerin hayata geçmesinde ciddi katkılarım oluyor.  Bir noktada engel görüyorsanız pes etmeyeceksiniz. Vardır bir çıkar yol hemen 2. vitese alıp devam edeceksiniz.”

Ehl-i sünnet vel cemaat anlayışı

Kepez Belediye Başkanı Tütüncü, imam hatip öğrencisinin hayata bakışı nasıl olmalıdır, sorusunu ise şöyle yanıtladı: “İmam hatiplere, ‘Abdülhamid Koleji’ yakıştırması yapılırdı. Bu her şeyi anlatıyor. Yerli ve milli bir duruşa sahip olmak, aklını kimseye kiraya vermemek ve Ehl-i sünnet vel cemaat anlayışına bağlı olmak.  İHL’de okuyanların içerisinden cemaat taassubu olan adam çok az çıkar.  İHL’li aklını kimseye kira vermez. İmam Hatipli deyince aklıma; yerli ve milli bir duruşu sahip olan, ülkesini ve vatanını, bayrağını seven, milliyetçi bir ruha sahip, (Irkçılık demiyorum, milliyetçilikten bahsediyorum. İHL’li, milliyetçiliği millet-i İbrahim demek olduğunu anlarlar.) Yerli, Ehl-i sünnet vel cemaat anlayışına sahip delikanlılar ve hanımefendiler geliyor. “
 
Sitemizin içeriklerini yakınlarınız ile paylaşabilirsiniz