• facebook
  • twitter
-A | A+

15 Temmuz ruhu sahnede

Haber Tarihi: 16 Temmuz 2017, Pazar - 11:52
Kepez Belediye Tiyatrosu, 15 Temmuz’un kahraman şehitlerini  ‘Ey Oğul’ adlı tek perdelik oyunla andı.

Kepez Belediye Tiyatrosu, kanlı darbe girişimin 1. yıldönümünde 15 Temmuz şehitleri için sahneye çıktı. Belediye tiyatrosu, 15 Temmuz şehitlerinin anısına, ‘Ey Oğul’ adlı tek perdelik oyunu sahneledi.

Erdem Bayazıt Kültür Merkezi’nde sahnelenen oyunu Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, eşi Dr Ayşe Tütüncü ile Ak Parti Kepez İlçe Başkanı Yusuf İşeri, meclis üyeleri, belediye bürokratları ve çok sayıda Antalyalı izledi.

30 kuş şiiri ve şehit Ömer Halis Demir

Şehitlere ve gazilere saygı temsilinin temasında 15 Temmuz darbe girişimi sırasında cuntaya ilk kurşunu Özel Kuvvetler Karargâhı'nda sıkan ve darbeci grubun başındaki Tuğgeneral Semih Terzi'yi öldüren şehit Astsubay Ömer Halisdemir vardı.  Oyunda, Şehit Halisdemir’in Türk bayrağına sarılı temsili naşı sahnenin ortasına getirilir. Daha sonra Dursun Ali Erzincanlı’nın Şehit Ömer Halisdemir için yazdığı 30 kuş şiiri seslendirilerek şehit babasının,  şehit oğluna duyduğu özlem ve şehitliğin yüceliği oyunda anlatılır.

Oyun ayakta alkışlandı

Ey Oğul, oratoryosunda, Mehmet Akif Ersoy, Necip Fazıl Kısakürek, Arif Nihat Asya, Nazım Hikmet gibi şairlerin eserleri canlı müzik eşliğinde seslendirilerek, 15 Temmuz şehitleri ile tüm şehitler ve gaziler anıldı.
Duydu dolu anların yaşandığı temsilde izleyenler, 15 Temmuz hain darbe girişiminin olduğu geceyi adeta tekrar yaşadılar.
Başkan Hakan Tütüncü ve diğer davetliler, oyunu sahneleyen Kepez Belediye Tiyatrosu oyuncularını ayakta alkışladı.

Sürekli, derledi, yönetti ve oynadı

Kepez Belediyesi Tiyatrosu Sanat Yönetmeni Abdullah Sürekli’nin derlediği, yönettiği ve oynadığı ‘Ey Oğul’ orotoryosunda, Yiğit Sürekli, Emre Sürekli, Aylin Aslan, Berk İçen, Abdullah İpek ve Erşan Demir e rol aldı.  Oyunun müzik uygulamasını Gürsel Bağlan yaparken, türküleri Burcu Yılmaz seslendirdi.
 
 
Sitemizin içeriklerini yakınlarınız ile paylaşabilirsiniz