• facebook
  • twitter
-A | A+

Çelebi Mehmed Cami ilmek ilmek dokunuyor

Haber Tarihi: 7 Haziran 2017, Çarşamba - 10:55
Kepez Belediyesi tarafından ilkleri yaşatacak görkemli ibadethane olması için yapımına başlanan Çelebi Sultan Mehmed Camii’nin, gelecek beraat kandiline yetişeceği belirlendi.
 

Yalnızca bir ibadethane değil, ilim, kültür, sanat ve sosyal yaşam merkezi olması planlanan Çelebi Sultan Mehmed Camii’nin, gelecek beraat kandiline yetiştirileceği belirlendi.

Kepez Belediyesi tarafından Yeni Mahalle’de 2 bin 742 metrekare alan üzerine yapımına başlatılan cami, mimari yapısıyla İstanbul Fatih’teki tarihi Atik Ali Paşa Camii’ne benzeyecek. 24 saat canlı Kuran-ı Kerim tilavetinin yapılacağı caminin medrese dersliğine benzer bölümlerinde, hadis, fıkıh, ilmihal gibi eğitimler verilecek.
 
Tütüncü toplantı yaptı
 

Caminin projesinden nerede yapılacağına, aydınlatmasından iklimlendirilmesine kadar en küçük ayrıntının bile takipçisi olan Kepez Belediyesi Başkanı Hakan Tütüncü, ortalama haftada 2 kez inşaatı denetliyor. Son ziyaretinde yüklenici firma, müteahhitler ve belediyesinin ilgili yetkilileriyle toplantı yapan Başkan Tütüncü, caminin gelecek beraat kandilinde hizmete girebileceğini netleştirdiklerini açıkladı.
 
Güzel bir külliye olacak
 

Oldukça verimli geçen Ramazan ayında çeşitli etkinliklerle hemşerileriyle buluşurken bir yandan da belediyesinin projelerini kontrol ettiklerini anlatan Tütüncü, cami inşaatının da hızla tamamlandığını söyledi. Antalya için güzel bir külliye, farklı bir eser olarak sunacaklarını belirten Tütüncü, özgün tasarımı, süslemesiyle nitelikli cami olacağını söyledi.
 
Halka yönelik eser
 
Çelebi Sultan Mehmed Camii’nin sadece bir ibadethane olmayacağını vurgulayan Tütüncü, caminin işlevselliğiyle ilgili şu açıklamayı yaptı; “Burası sadece bir cami değil, aynı zamanda ilim, kültür sanat merkez olacak. 24 saat kuran okunması inanılmaz heyecan verici bir iş. Hadis, fıkıh, ilmihal gibi derslerin de verileceği, halka yönelik eğitim merkezi olacak. Halk bu zarafetle, estetikle buluşacak. Hoş bir mekanda ibadet etmenin mutluluğunu yaşarken, dinini sağlam kaynaklardan, iyi bir programla öğrenme imkanı bulacak. Belediyemizin çeşitli ikramlarıyla da, caminin anlamlı olması için gerekli çalışmalar atılacak.” 
Sitemizin içeriklerini yakınlarınız ile paylaşabilirsiniz